Kolorektal kanserli hasta yakınlarının kolorektal kanserden korunmaya yönelik tutumları ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları
Healthy lifestyle behaviours and attitudes of relatives of patients with colorectal cancer towards protection from colorectal cancer
- Tez No: 437705
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSÜM NİHAL ÇÜRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırma, kolorektal kanserli (KRK) hasta yakınlarının KRK'den korunmaya yönelik tutumlarını ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma Haziran 2015-Haziran 2016 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi genel cerrahi servisinde KRK cerrahisi geçiren 86 hastanın 142 yakını ile tamamlanmıştır. Veriler hasta tanıtım formu, kolorektal kanser taraması tutum inanç ölçeği (KKTTİ) ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları II ölçeği (SYBD) kullanılarak, araştırmacı tarafından toplanmıştır. Çalışmada etik kurul onayı ile bireylerden yazılı bilgilendirilmiş olur alınmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde tanımlayıcı istatistikler, student t testi, one way anova ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Hasta yakınlarının yarısından fazlasının (%56.3) KRK hakkında bilgi sahibi olmadığı ve %85.2'sinin KRK erken tanı/tarama programlarına katılmadığı belirlenmiştir. Hasta yakınlarının KKTTİ ölçeği toplam puan ortalamasının 53.06±8.91, SYBD ölçeği toplam puan ortalamasının ise 132.46±20.96 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted in order to determine healthy lifestyle behaviours and attitudes of first degree relatives of patients with colorectal cancer towards protection from colorectal cancer (CRC). The study was completed with 142 relatives of 86 patients who underwent CRC surgery in general surgery service at Erciyes University Medical Application and Research Centre between June 2015 and June 2016. The data were collected by the researcher using Patient Information Form, Colorectal Cancer Screening Attitude Beliefs Scale (CCSAB), and Health Promotion Life-Style Profile II (HPLP).In the study, written informed consent was obtained from individuals with ethics committee approval. Descriptive statistics, student-t test, one way ANOVA, and Pearson correlation analysis were used to analyse statistical data. It was found that more than half (56.3%) of the patient relatives did not have knowledge about CRC and 85.2% did not participate early diagnosis/screening programs of CRC. It was found that CCSAB total mean score of the patient relatives was 53.06±8.91 and HPLP' total mean score was 132.46±20.96.