Obez çocuklara uygulanan aerobik egzersizin antioksidan ve oksidan sistem üzerine etkilerinin incelenmesi
The evaluation the effects of aerobic exercise antioxidant and oxidant system in obese children
  1. Tez No: 437706
  2. Yazar: NURAY SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA POLAT, DOÇ. DR. BEHZAT ÇİMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çocukluk obezitesi ve ilişkili olduğu ciddi sağlık sorunlarının artan hızı, tıbbi araştırmalarda ve sağlık politikalarında gittikçe daha çok ilgi çekmektedir. Egzersizin yetişkin obez bireylerde antioksidan ve oksidatif stres parametreleri üzerine etkisi araştırılmasına rağmen egzersizin obez çocuklardaki bu parametrelere etkisini gösteren yeterli bir çalışma yoktur. Bu nedenle çalışmamızda, aerobik egzersiz programının obez çocuklarının antioksidan ve oksidatif stres parametreleri üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmamıza yaşları 13 ile 15 arasında olan 10 obez erkek çocuk ve 10 normal kilolu erkek kontrol grubu dâhil edildi. Obez erkek çocuklara haftada 3 gün olmak üzere 12 hafta süreyle aerobik egzersiz uygulandı ve egzersiz öncesi ve sonrasında 10 ml kan örnekleri alındı. Kontrol grubuna egzersiz protokolü uygulanmadı ve 1 kez 10 ml kan örnekleri alındı. İki gruba ait kan örneklerinde, süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx), malondialdehit (MDA), karbonil (C=O), nitrik oksit (NO), paraoksanaz-1 (PON-1), trigliserid (TG), Total Kolestrol (TC), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), kreatin kinaz (CK), CK-MB, triiyodotironin-T3 (T3), triiyodotironin-4 (T4) düzeyleri ölçüldü. Çalışmamızda, kontrol grubu ve egzersiz sonrasında obez çocukların ortalama HDL, Total T3, Total T4, SOD, CAT, GPx ve PON-1 düzeylerinin egzersiz öncesi obez çocukların değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulundu. Diğer taraftan, kontrol grubu ve egzersiz sonrasında obez çocukların ortalama CK, Total Kolestrol, LDL, TG, CK-MB, MDA, NO ve C=O düzeylerinin egzersiz öncesi obez çocukların değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu bulundu. Aerobik egzersizin obez çocuklarda antioksidan savunma sistemi ve oksidatif stress üzerinde olumlu etkileri olduğu bulunmuştur. Bu bulgular göz önüne alındığı zaman, aerobik egzersizin, kardiyovasküler hastalıklar başta olmak üzere obezite ile ilişkili ciddi sağlık problemlerinin önlenmesinde, yardımcı olabileceği öne sürülebilir.
Özet (Çeviri)
The high rate of childhood obesity and its related serious health consequences have received increasing attention in medical studies and health policy. Although the effects of exercise on antioxidant and oxidative stress parameters in obese adult subjects has been explored, in terms of these parameters there is no sufficient study on the effects of exercise in obese children. Therefore, our objective was to examine, the effects of aerobic exercise program on antioxidant and oxidative stress parameters in obese children. Our study included 10 obese boys children aged 13 to 15 and 10 healthy boys controls. Obese boys children, which trained 3 days/week for 12 weeks, and 10 ml blood samples were taken before and after exercise. The exercise protocol was not applied to control group and 10 ml blood samples were taken 1 times. Superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx), and malondialdehyde (MDA), carbonyl (C=O), nitric oxide (NO), paraoxonase (PON-1), triglyceride (TG), total cholesterol (TC) the low-density lipoprotein (LDL), high density lipoprotein (HDL), creatine kinase (CK), CK-MB, triiodothyronine-3 (T3), triiodothyronine-4 (T4) levels were measured in blood samples of both groups. In our study, it was found that control group and obese children after aerobic exercise had significantly higher HDL, Total T3, Total T4, SOD, CAT, GPx and PON-1 than those of obese boys before aerobic exercise. On the other hand, it was found that control group and obese children after aerobic exercise had significantly lower CK, total cholesterol, LDL, TG, CK-MB, MDA, NO and C = O than those of obese boys before aerobic exercise. Aerobic exercise was found to have positive effects on the antioxidant defense system and oxidative stress in obese children. When these findings are taken into account, it may be suggested that aerobic exercise can help for prevention of serious health problems associated with obesity, especially cardiovascular diseases in obese children.