Farklı açılarda uygulanan LEG pres çalışmalarının bacak kuvvetine etkisi
The effect LEG strength of LEG press studies of applied to different angles
- Tez No: 437704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜRMÜZ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerine sekiz hafta süre ile haftada üç gün uygulanan leg press çalışmalarının bacak kuvvetine etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya, Erciyes Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu'nda okuyan 18-25 yaş aralığında olan ve düzenli olarak herhangi bir antrenman programına katılmayan 26 erkek ve 11 kız öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Erkekler iki gruba (X1 ve X2) ayrılmıştır. X1 grubundaki gönüllüler 90 derecelik acı ile, X2 grubundaki gönüllüler ise 120 derecelik açı ile leg pres çalışması yapmıştır. Sekiz hafta süre ile haftada üç gün uygulanan leg press çalışmaları öncesi ve sonrası olmak üzere iki ölçüm alınmıştır. Çalışmaya katılan öğrenciler kendileri için hazırlanan bilgilendirilmiş gönüllü onam formunu okuyup imzaladıktan sonra, ölçümler yapıldı. Yaşın belirlenmesinde kimlik bilgisi esas alındı. Boy uzunluğu, vücut ağırlığı ölçüldü. Tanita ölçümü yapıldı. Vücut kitle indeksi ve vücut yağ yüzdesi hesaplandı. Durarak uzun atlama, dikey sıçrama, dinamometre ile bacak kuvvet ölçümleri alındı. Ölçümler sonucu elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 22 istatistik paket programda değerlendirildi. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Wilk testi ile test edildi. Ölçüm sonuçları, aritmetik ortalama ( ) ve standart sapma (SS) olarak verildi. Grup içi ön test ve son test değerleri arasındaki farkın tespitinde bağımlı gruplarda t-testi, gruplar arası karşılaştırılmada ise bağımsız gruplarda t testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of leg press workout on different anglesare examined. The sample of the study consists of 26 males and 11 females who are studying in the Department of Physical Education and Sports in Erciyes University. These students, who were not doing regular exercise earlier, are aged between 18-25 years old and voluntarily participated to the study. Males are divided into two groups (X1and X2). The volunteers on the X1group did exercise with a 90 degrees angle while X2volunteers did in 120 degrees angle. During 8 weeks, there were 3 days workout per week and there were measurements before and after each workout. All volunteers read and signed the informatory form which was prepared for them. The information on the ID cards was taken as a reference for the ages of the volunteers. Height and bodyweight are measured. Tanita is measured. Body mass index and body fat index are calculated. Leg strength is measured with broad jump, vertical jump and dynamometer. The results were analyzed via IBM SPSS 22 program. Normal distribution is tested via Shapiro-Wilk test. Mean( ) and standard deviation(SS) values are found. T-test is used to determine the difference between pre-test and post-test within the groups and between groups.