Kırım-kongo kanamalı ateş hastalığı (KKKAH) virüsü glikoproteinlerine karşı geliştirilen hibridoma hatlarının stabilitelerinin belirlenmesi ve monoklonal antikorların nötralizan özelliklerinin araştırılması
Investigation of the hybridomas stabilities and neutralization capabilities of monoclonal antibodies developed against the glycoproteins of crimean-congo hemorrhagic fever virus (CCHFV)
  1. Tez No: 437708
  2. Yazar: DUYGU MERVE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT ÖZDARENDELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kırım-Kongo Kanamalı Ateş Hastalığı (KKKAH), Bunyaviridae ailesinde Nairovirus genusunda bulunan, KKKAH virüsünün sebep olduğu kene kaynaklı bir hastalıktır. Virüs insanlara kene ısırması veya enfekte hastaların ya da hayvanların vücut sıvılarıyla temas ile bulaşmaktadır. Hastalığın mortalitesinin yüksek olması ve spesifik bir tedavisi olmaması nedeniyle, önemli bir halk sağlığı problemi olarak görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, daha önceki yıllarda, KKKAH virüsüne karşı üretilmiş olan hibridoma hatlarının stabilitelerinin saptanması ve bu hibridomaların ürettikleri monoklonal antikorların (mAb) nötralizan özellikte olup olmadığının belirlenmesidir. Bu amaçla 70 adet klon test edilmiştir. Bu klonlardan sadece 2 klon, 8H3 ve 3F2, stabil kalmıştır ve bu klonlara karşı Floresan Fokus Redüksiyon Nötralizasyon Testi (FFRNT) yapılarak nötralizan aktiviteleri ölçülmüştür. Klonlardan 8H3H5F8F8 (8H3 alt klonu), 3F2G8H4 ve 3F8E10H5 (3F2 alt klonları) nötralizan etki göstermezken, 8H3H5F8E8 klonunun kısmi nötralizan etkiye sahip olduğu görülmüştür. 8H3H5F8E8 klonunun gelecekte elde edilecek nötralizan özellikteki diğer mAb`larla birlikte terapötik amaçla kullanılabilme potansiyeli olduğu düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Kırım-Kongo Kanamalı Ateş Hastalığı (KKKAH), KKKAH virüsü glikoproteinleri, Nötralizan Monoklonal Antikorlar, Tedavi
Özet (Çeviri)
Crimean-Congo hemorrhagic fever (CCHF) is a tick-born disease caused by the Crimean-Congo hemorrhagic fever virus (CCHFV), a member of the genus Nairovirus within the family Bunyaviridae. The virus is transmitted to humans by tick-bite or contact with body fluids from infected patients or livestock. CCHFV is seen today as amajor public health problem due to the high mortality rate and the lack of specific treatment. The aim of this study, testing the stability of hybridoma lines developed against CCHFV in previous studies, and determination of neutralization effect monoclonal antibodies produced by these hybridomas. For this purpose, 70 hybridoma clones were tested. Only two clones (8H3 and 3F2), were determined to protect their stability which was measured by Fluorescent Focus Reduction test (FFRNT). The subclone of 8H3 (8H3H5F8E8) has partial neutralizing activity. However, the subclones of 3F2 do not have any neutralizing activity. The result indicated that the 8H3H5F8E8 mAb might be used as a therapeutic agent with the other mAbs which would be generated in the future have neutralizing activities against CCHF virus. Key Words : Crimean-Congo hemorrhagic fever (CCHF), CCHFV glycoproteins, Neutralizing Monoclonal Antibodies, Treatment