Alveoler yarık tedavisinde iliak kemik greftiyle birlikte trombositten zengin fibrin uygulamasının etkinliğinin volümetrik analiz yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of efficiency of platelet-rich fibrin usage with iliac bone graft in treatment of alveolar cleft by means of volumetric analysis
- Tez No: 437724
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ERTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, iliak kemik greftiyle alveoler yarık tedavisinde trombositten zengin fibrinin (TZF) membran olarak uygulanmasının postoperatif elde edilen yeni kemik hacmi üzerine etkisinin volümetrik analiz yöntemiyle değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada; 13'ünde tek taraflı, 9'unda çift taraflı alveol yarığı bulunan 22 hastanın anterior iliak kemik greftiyle tedavisi yapıldı. Hastalar kontrol ve TZF grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Preoperatif ve postoperatif olarak Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) alındı. KIBT görüntülerinin Mimics yazılımında 3 boyutlu rekonstrüksiyonu yapıldı. Preoperatif alveoler yarık hacmi ve postoperatif elde edilen yeni kemik hacmi volümetrik olarak değerlendirildi. Bulgular: Bu çalışmada, preoperatif alveoler yarık hacmi 0.51-2.04 cm3 (ortalama 0.98±0.33 cm3) olarak ölçülmüştür. Postoperatif elde edilen yeni kemik hacmi, TZF grubunda %50.70-%80.09 (ortalama %68.21±%10.80), kontrol grubunda ise %47.02-%79.23 (ortalama %64.62±%9.49) olarak bulunmuştur. Sonuç: TZF, anterior iliak krestten alınan kortikokansellöz kemik greftiyle alveoler yarık tedavisinde membran olarak kullanılabilir fakat bu çalışmada postoperatif elde edilen yeni kemik hacmi açısından TZF ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to evaluate of efficiency of platelet-rich fibrin usage as a membrane in treatment of alveolar cleft with iliac bone graft by means of volumetric analysis. Material and method: In this study; 22 patients with alveolar cleft including 13 unilateral, and 9 bilateral were treated with anterior iliac crest bone graft. Patients were divided into two groups as control and platelet-rich fibrin. Cone Beam Computed Tomography scans were obtained preoperatively and postoperatively. 3D reconstruction of Cone Beam Computed Tomography images was made by using Mimics software. Preoperative alveolar cleft volume and postoperative newly formed bone volume was assessed volumetrically. Results: The percentage of preoperative alveolar cleft volume ranged from 0.51 to 2.04 cm3, with a mean volume of 0.98±0.33 cm3. The percentage of newly formed bone in group platelet-rich fibrin ranged from 50.70% to 80.09%, with a mean percentage of 68.21%±10.80%. In control group, the percentage of bone formation ranged from 47.02% to 79.23%, with a mean percentage of 64.62%±9.49%. Conclusion: Platelet-rich fibrin can be used as a membrane in the treatment of alveolar cleft with corticocancellous bone graft harvesting from the anterior iliac crest but in this study there is no statistically significant difference between the control and the platelet-rich fibrin group for postoperative newly formed bone (p>0.05).