Yumurta tavuğu rasyonlarına vıtamın E ve selenyum ilavesının kan ve yumurta numunelerindeki bazı biyoelementler üzerine etkisinin araştırılması
The research of the effect of the supplement of vitamin e and selenium to laying hen rations on some bioelements in the blood and EGG samples
  1. Tez No: 437755
  2. Yazar: MENEKŞE SOYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ UTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yumurta Tavuğu Rasyonlarına Vitamin E ve Selenyum İlavesinin Kan ve Yumurta Numunelerindeki Bazı Biyoelementler Üzerine Etkisinin Araştırılması Amaç: Yumurta tavuğu rasyonlarına Vit-E ve OS tek başına ve kombine olarak ilavesinin serum, yumurta akı ve yumurta sarısındaki Se, Cu, Zn, Fe, Ca ve Mg düzeyleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmada, 24 haftalık yaşta 96 adet beyaz Lohman yumurta tavuğu, her biri altı alt gruptan olmak üzere eşit sayıda 4 gruba ayrıldı. Gruplar sırasıyla bazal yem (Kontrol), bazal yem + 250 mg/kg Vit-E (D-I), bazal yem + 0.9 mg/ kg SY (DII) ve bazal yem + 250 mg/kg Vit-E+ 0.9 mg/ kg SY (D-III) içeren rasyonlarla 12 hafta beslendi. Yem ve su ad libitum olarak sağlandı. Deneme sonunda, her gruptan alınan kan ve yumurta örneklerinde; Se, Cu, Zn, Fe, Ca ve Mg düzeylerinin analizleri, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü'nde ICP cihazı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The research of the effect of the supplement of Vitamin E and Selenium to laying hen rations on some bioelements in the blood and egg samples Aim: To research the effects of the supplement of Vit-E and Se to laying hen rations seperately and in a combined manner on Se, Cu, Zn, Fe, Ca and Mg levels in the serum, albumen and yolk of the egg. Material and Method: 24 weeks old 96 white Lohman laying hens were divided into 4 equal groups each of which was composed of six subgroups. The groups were respectively fed with the rations that consisted of basal forage (Control), basal forage + 250 mg / kg Vit-E (trial-I), basal forage + 0.9 mg/ kg organic Se (Trial-II) and basal forage + 250 mg / kg Vit-E + 0.9 mg/ kg organic Se (Trial-III) for 12 weeks. Forage and water were provided as ad libitum. At the end of the trial, in the samples of the blood and egg; the analyses of the Se, Cu, Zn, Fe, Ca and Mg levels were made by means of ICP device at the Department of Soil, The faculty of Agriculture, University of Ataturk.