Türkiye'nin farklı iki ilinde yaşayan hastalardan alınan kolorektal polipler ve polip etrafındaki normal doku örneklerinde ağır metal doku düzeylerinin araştırılması ve karşılaştırılması
A study and comparison on metals content in patients vs control groups with colorectal polyps and healty tissue of two different provinces in Turkey
- Tez No: 437769
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türkiye'nin Farklı İki İlinde Yaşayan Hastalardan Alınan Kolorektal Polipler ve Polip Etrafındaki Normal Doku Örneklerinde Ağır Metal Doku Düzeylerinin Araştırılması ve Karşılaştırılması Amaç: Polipler mide bağırsak sisteminde bulunan hücrelerin anormal büyümeleridir. En sık kolon ve rektum bulunur. Birçok polip iyi huyludur ancak kontrolsüz hücre büyümesi olduklarından eninde sonunda kanserleşebilirler. Bu çalışmanın amacı kolon ve rektumda polip dokularında polip doku element düzeyleri ve hastalık arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını ve iz element içeriğini belirlemektir. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya, farklı iki ilden toplam 57 birey dâhil edilmiştir. Kontrol grubu olarak hastaneye müracaat etmiş ve herhangi bir şikyetten gastroenteroloji bölümüne başvurup kendilerine kolonoskopi yapılan polip olmadığı tesbit edilip, biyopsi alınan 25 bireyden alınan örnekler kullanılmıştır. Çalışmada analizi yapılan elementler, kalibrasyon eğrisine karşılık ICP-MS cihazında okutulmuştur. Bulgular: Çalışmamızda hasta polip dokuları Cr, Ni, Se ve Ag düzeyleri kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Diğer taraftan Mn, Cd ve Pb seviyeleri kontrol grubunda yüksek çıkmıştır ve istatistiksel olarak anlamlıdır. Bu çalışmada hasta polip komşu dokusu element düzeyleri de kontrol grubu ile karşılaştırılmış Al, As, Se ve Ag seviyeleri polip komşu dokusunda kontrol grubundan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Sadece Cd seviyesi kontrol grubunda polip komşu dokusundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p ˂ 0.05). Ayrıca bu çalışmada türkiyenin farklı iki ilinden Erzurum ve Tekirdağ'dan hastaların element kendi aralarında karşılaştırılmış; Tekirdağ ilindeki hastaların Cr, Mn, Co, Zn, As, Se ve Ag düzeyleri Erzurum ilindeki hastalarınkinden anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Yalnız Cu düzeyi Erzurum ilindeki hastalarda anlamlı derece yüksek bulunmuştur. (p ˂ 0.05) Sonuç: Polip ve kontrol dokular arasında bulunan bazı elementlerin farklılıkları kolon kanserojen sürecinin erken bir aşamasında eser elementlerin polip gelişimdeki rolü hakkında bir belirti verebilir ve neoplastik süreçlerde bu tür elementlerin hastaık ve polip gelişimine etkisini onaylamak için ileri çalışmalara teşvik edebilir.
Özet (Çeviri)
A Study and Comparison on Metals Content in Patients VS Control Groups With Colorectal Polyps and Healty Tissue of two Different Provinces in Turkey Aim: Polyps are abnormal growths of tissue that can be found in gastro intestinal system. They are most often found in the colon and rectum. The aim of this study is to determine the concentrations of trace element contents in colon and rectum polyp tissues and whether there is any relationship between polyp tissue element levels and the disease. Material and Method: The present study was conducted on total of 82 individuals including 57 patients and 25 healthy subjects. While receiving normal intestinal tissue from healthy control group; from the patient group both normal tissue and polyp samples were taken during colonoscopy procedure. The concentrations of the elements were determined with Induced Coupled Plasma-Mass Spectrometer. Results: The mean concentrations of Cr, Ni, Se and Ag in colorectal polyp tissues of patients were significantly higher than in colorectal tissues of control subjects. On the other hand the mean concentration of Mn, Cd, and Pb in colorectal polyp tissues of patients were significantly lower than in control colorectal tissues of control subjects. (p ˂ 0.05) In this study polyp adjecent tissues of patients were compared with control subjects. The mean concentrations of Al, As, Se and Ag in colorectal polyp adjecent tissues of patients were significantly higher than in colorectal tissues of control subjects. Only the mean concentration of Cd in colorectal tissues of control subjects was significantly higher than in colorectal polyp adjecent tissues of patients. The mean concentrations of Cr, Mn, Co, Zn, As, Se and Ag in patients from Tekirdağ were significantly higher than in patients from Erzurum. Only the mean concentration of Cu in patients from Erzurum was significantly higher than in patients from Tekirdağ. (p ˂ 0.05) Conclusion: The differences found in some elements between polyps and a control tissues may provide an indication about the role of trace elements in the early stage (polyps) in the colon carcinogenic process and encourages further studies to confirm the involvement of such elements in neoplastic processes.