Kronik venöz hastalığı olan bireylerin öz bakım gücü ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of self-care agency and quality of life in i̇ndividuals with chronic venous disease
- Tez No: 437770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP KARAMAN ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Alt ekstremite kronik venöz hastalığı olan bireylerin öz bakım gücü ve yaşam kalitesini incelemekti. Materyal ve Metod: Tanımlayıcı türde olan araştırma Aralık 2014- Eylül 2016 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın evrenini, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Hastalıkları Cerrahisi polikliniklerine Aralık 2014- Kasım 2015 tarihleri arasında başvuran ve alt ekstremite venöz hastalık tanısı konulan hastalar, örneklemini ise bu tarihler arasında Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Hastalıkları Cerrahisi polikliniklerine başvuran, araştırmaya alınma kriterlerine uyan 312 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında hasta tanıtım formu, Öz Bakım Gücü Ölçeği ve Venöz Yetmezliğin Epidemiyolojik ve Ekonomik Çalışması-Yaşam Kalitesi/Belirtiler Ölçeği (VEINES-OOL/Sym) kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, ortalama, yüzdelik dağılım, varyans analizi, ANOVA testi, t testi, Kruskal- Wallis testi, ki-kare testi, Pearson Korelasyon tekniği ve Cronbach alpha analizi kullanıldı. Araştırmanın yapılabilmesi için etik onay, resmi izin ve hastalardan sözlü izin alındı. Bulgular: Alt ekstremite kronik venöz hastalığı olan bireylerde Öz Bakım Gücü Ölçeği puan ortalaması 102.33±18.20, VEINES-OOL/Sym puan ortalaması 74.95±12.86 olarak bulundu ve orta düzeylerde olduğu saptandı. Öz Bakım Gücü Ölçeği puan ortalamasının kadın, lise mezunu, çalışan, BKI 18.5-24 aralığında olan, sigara içen ve herhangi bir kronik hastalığa sahip olmayan hastalarda yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aims to investigate self-care agency and quality of life in individuals with chronic venous disease at lower extremities. Materials and Methods: This descriptive study was carried out between December 2014 and September 2016. The study population consisted of patients admitted to Erzurum Regional Training and Research Hospital Clinic of Surgical Cardiovascular Diseases between December 2014 and November 2015, and diagnosed with lower extremity venous disease. And, the sample of the study consisted of 312 patients who meet the inclusion criteria among this population admitted at the said dates. For data collection, the“Patient Information Form”,“Self-Care Agency Scale”, and“Venous Insufficiency Epidemiological and Economic Study - Quality of Life/Symptoms Scale (VEINES-QOL/SYM)”was used. The data were evaluated using percentage distribution, means, analysis of variance, post-hoc test, t test, Mann-Whitney U-test and Kruskal-Wallis test. Written consent of the patients, ethical approval and official permission were obtained to conduct the research. Results: The mean Self-Care Agency Scale score of the patients with lower extremity venous disease was 102.33±18.20, and their mean VEINES-QOL/Sym score was found to be 74.95±12.86, indicating a moderate level. The mean Self-Care Agency Scale score was found to be higher in female, high school graduate, employed, smoking patients with BMI 18.5-24, who haven't any chronic diseases.