Konaklama işletmelerinin imaj reklamlarının işletme içi tutundurmaya entegrasyonu
The entegration of the hotels image adds with in selling
- Tez No: 43777
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
11 ÖZET Turizm sektörü denince ilk akla gelen konaklama işletmeleridir. Konaklama isletmeleri çeşitli sınıflarda değerlendirildikleri halde, yönetim ve pazarlama açısından herbiri oldukça hassas yapıdadırlar. özellikle son yıllarda, sektördeki alıcı sayısında artısın yanında pazarın genişlemesi ve yatak arzında sağlanan sürekli artış, isletmeleri her geçen gün daha yoğun rekabet ortamlarına sokmaktadır. Yoğun rekabet ortamının varlığının yanında teknolojik gelişmelerde isletmelerin çeşitli tutundurma tekniklerini etkin bir şekilde kullanmaya zorlamaktadır. Bir ülkenin, bölgenin veya isletmenin tercih edilmesi, esas olarak tutundurma tekniklerinin etkin olarak kullanılmasına başlı bulunmakla birlikte» günümüzde bu potansiyelden yararlanabilmek için tanıma- imaj geliştirme ve marka bağımlılığı yaratma stratejik bir öneme sahiptir. Konaklama isletmelerinde, bu imaj oluşumunu sağlayacak çeşitli unsurlar vardır. Ancak reklamlar ve müşterinin işletmede yaşadığı tecrübe bu iş için en önemli unsurlardır. Çalışmanın birinci bölümünde, imaj yaratmatekniği olarak reklam, kavramsal ve fonksiyonel olarak ele alınmış ve daha sonra; genel olarak imajın kurucu unsurları incelenmiş ve imaj reklamlarının amaçlarından söz edilmiştir, î kine i bölümde, imaj reklamlarının konaklama isletmelerinde kullanımı değerlendirilmiştir» üçüncü bölümde ise, özellikle konaklama isletmelerinde imaj oluşturulmasında ya da geliştirilmesinde bir bütün olarak değerlendirilmesi gereken tutundurma tekniklerinden s isletme içi tutundurma faaliyetleri ve bu faaliyetlerin isletme imajına etkileri açıklanmıştır. Yapılan teorik çalışmaların ışığında" dördüncü bölümde yer alan anket hazırlanmış ve Ankara, Eskişehir, Bursa, Çanakkale hattı boyunca yer alan h ve 5 yıldızlı konaklama isletmelerine uygulanmıştır» Anketin amacı; Türkiye'de konaklama isletmelerine giriş yapan müşterilerden elde edilen gelirleri artırmaya yönelik olarak kullanılan isletme içi satış geliştirme tekniklerinin araştırılması ve bu çalışmaların isletme imajının oluşturulmasında etkinliğinin değerlendirilmesidir. Çalışmanın son bölümünde anket sonuçlarıIV değerlendirilmiş ve bu konuda çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The first thing we consider in the tourism sector is the hotel business. Although the hotel management has been evaluated in varius stages, in dimension of administration and marketing, they have delicate structures. Especially in recent years, as well as the expansion in customers, the rise in marketing and demand for beds, has placed hotel managements into competitive circumstances» Both the existence of heavy competition and recent tecnoiogical developments have forced the managements to use various techniguer as a priority. Since the prefer ans of a country, region or management is connected to the dominant usage of marketing techniques, today, to take advantage of this potential, the creation of image and the use of trade marks has great significance- There &re several elements in the image creation of hotel management» However, advertising and customers experiences are essential elements in this business. In the first section of this study, the business after the creation of ads was considered conceptional andfunctionally, broadly the structural elements of image have been examined and the purpose of image ads is discussed. In the second section, the usage of advertising in the hotel management was evaluated. In the third section, the formation in accomad at ion management or from the evoluation of a whole progress in marketing techniques; inferior administration's marketing techniques and the effects of this on the image of management is explained. In the light of the theories in section 1, S and 3, the research in the fourth section was prepared and carried out through the lines of A--5 star hotel managements in Ankara, Eskişehir, Bursa, Çanakkale» The aim of guestionary was to investigate the selling improvements throuh out the management, the customers, who stayed in hotels, the income that had been gained from these customers in Turkey. In the last, stage of this study, the research results were evaluated and conclusions drawn,,