Lüminesans deşarj karakteristiklerinin incelenmesi
The investigation of luminescent discharge characteristics
  1. Tez No: 437791
  2. Yazar: ENİS FURKAN UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Lüminesans – Glow (Işıldamalı – Parıldamalı) deşarjın karakteristikleri incelenmiştir. Laboratuvarımızda dizayn edilip üretilen deşarj cihazlarında Lüminesans deşarjlar üretilmiştir. Düşük basınçta Neon gazı için üretilen lüminesans deşarjın; Ateşlenme (Breakdown) Voltajı ölçümleri ile Paschen Eğrisi, Pozitif Kolonun Elektrik Alan Dağılımı, Langmuir Prop kullanılarak Elektron Sıcaklığı ve Katot Akım Yoğunluğu gibi karakteristik özellikleri bulunmuştur. Bununla birlikte DC voltaj ve AC voltaj kullanılarak hava için üretilen Lüminesans Deşarjların spektroskopik karakteristikleri incelenmiştir. Son olarak Helyum gazı için atmosferik basınçta üretilen lüminesans deşarjlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the characteristics of Luminescence (Glow) discharge are investigated. Luminescence discharges are generated in discharge devices which are designed and produced in our laboratory. The characteristic properities of low pressure Neon luminescence discharge such as breakdown voltage and Paschen curve, Electric Field Distribution of Positive Column, Electron Temperature using Langmuir Prop, and Cathode Current Density are found. Additionally, the spectroscopic characteristics of air luminescence discharge generated using DC and AC power supply are investigated. Lastly, luminescence discharges generated at atmospheric pressure for Helium are investigated.