Işıldayan karbon bazlı nanopartiküllerin sentezi ve optoelektronik uygulamalar için optiksel özelliklerinin optimizasyonu
Synthesis of luminescent carbon-based nanoparticles and optimization of their optical properties for optoelectronic applications
- Tez No: 894762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEVSER ŞAHİN TIRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
DahaLüminesans karbon noktaları (CD'ler), son yıllarda büyük ilgi gören yeni bir nanokarbon malzemelerdir. CD'ler, benzersiz lüminesans özelliklerinden dolayı biyolojik görüntüleme, sensörler ve aydınlatma ekipmanlarında geniş uygulama beklentilerine sahiptir. CD'ler ark deşarj yöntemi, mikrodalga pirolizi, hidrotermal yöntem ve elektrokimyasal sentez gibi çeşitli yöntemlerle kolayca ve ucuz bir şekilde üretilebilir. Bu yüksek lisans tezinde farklı kimyasal ve fiziksel özelliklere sahip, yüzeyi işlevselleştirilmiş CD'lerin sentezi ve sentezlenen CD'lerin optoelektronik uygulamalar için optiksel özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda üç ayrı deneyde“solvotermal ve piroliz ”yöntemleri kullanılarak çeşitli karbon kaynaklarından floresans renkte ışıma sağlayan multirenk emisyona sahip olan CD'ler sentezlenmiştir. Kimyasal ve fiziksel özellikleri incelenmek için XRD, FTIR, UV-Vis, XPS, PL cihazları kullanılarak karakterizasyon işlemleri yapılmıştır. Burada 3 farklı çalışma tamamlanmıştır ve çalışmalar CD-1, CD-2 ve CD-3 olarak kodlanmıştır. CD-1 sentezi ile malzemeye orantılı olarak üre eklendiğinde numunelerin daha kısa ortalama PL ömürlerine sahip olduğu gösterildi. CD-2 senteziyle katı filmler CD'lerin PLQY'sini optimize ederek, daha yüksek PL'ye sahip olacağı kanıtlandı. CD-3 senteziyle de elde edilen LED ile optoelektronik uygulamalar için optiksel özelliklerinin optimizasyonu gerçekleştirildi. sonra doldurulacaktır
Özet (Çeviri)
Daha sLuminescent carbon dots (CDs) are a new type of nanocarbon materials that have attracted great interest in recent years. CDs have broad application prospects in biological imaging, sensors and lighting equipment due to their unique luminescence properties. CDs can be easily and inexpensively produced by various methods such as arc discharge method, microwave pyrolysis, hydrothermal method and electrochemical synthesis. In this master thesis, it is aimed to synthesize surface functionalized CDs with different chemical and physical properties and to investigate the optical properties of the synthesized CDs for optoelectronic applications. For this purpose, CDs with multicolor emission were synthesized from various carbon sources using solvothermal and pyrolysis methods in three separate experiments. Characterization procedures were carried out using XRD, FITIR, UV-Vis, XPS, PL devices to examine their chemical and physical properties. Thre different studies have been completed here and thestudies are coded as CD-1, CD-2 and CD-3. In the studies carried out in this context, it was shown that the samples had shorter average PL lifetimes when urea was added proportionally to the material with CD-1 synthesis. With the CD-2 synthesis, solid films were proven to have higher PL by optimizing the PLQY of CDs. With the CD-3 synthesis, optimization of the optical properties of the obtained LED for optoelectronic applications was carried out. onra doldurulacaktır.