Eğilme ve eksenel basınç etkisindeki çelik elemanların yanal burulmalı burkulma momenti katsayılarının araştırılması
Investigation of lateral-torsional buckling moment factors of steel members under bending and compression
  1. Tez No: 437794
  2. Yazar: MELTEM ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF ÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Eğilme momenti ve eksenel basınç kuvveti etkisindeki elemanlar, simetri düzleminde eğilmeye maruz kaldıklarında, kesitteki en kritik lifin gerilmesi malzemenin izin verdiği gerilmeyi geçtiğinde göçme durumuna ulaşabilecekleri gibi, düzlem dışı yanal yer değiştirme ve dönme yaparak oluşan burkulmadan dolayı da göçmeye ulaşabilirler. Bir stabilite problemi olan bu davranış, yanal burulmalı burkulma olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada iki eksene göre simetrik kesitli çelik elemanların eğilme momenti ve eksenel basınç kuvveti altındaki yanal burulmalı burkulma yükünün hesabında kullanılan moment katsayıları incelenmiştir. LTBeamN ve ABAQUS sonlu elemanlar programları kullanılarak IPE100, IPE 120, IPE 160, IPE 180, IPE 220, IPE 270, IPE 330 ve IPE 400 kesitli çelik profillerin 11 değişik açıklık boyu ve 8 genel yükleme durumu için kritik elastik yanal burulmalı burkulma yükleri hesaplanmıştır. Eğilme momenti ve eksenel kuvvet altındaki elemanların yanal burulmalı burkulma yükünün hesabı için literatürde verilen parametrik denklemler kullanılarak çelik yapı elemanlarında karşılaşılabilecek 6 genel yükleme durumu için moment dağılım katsayıları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Structural members under bending and axial compression may fail when the stress of the most critical fiber in the cross-section reaches allowable stress of the material or may fail due to buckling by deflecting laterally and twisting non-uniformly. This behavior is called lateral torsional buckling. In this paper, the moment gradient factors for lateral torsional buckling of beam-columns with doubly-symmetric cross sections are investigated. Eight common cross sections as, IPE 100, IPE 120, IPE 160, IPE 180, IPE 220, IPE 270, IPE330 and IPE 400, are studied for 11 span lengths under 8 loading cases. Elastic critical lateral torsional buckling loads of these specimens are calculated by LTBeamN and ABAQUS, finite element analysis (FEA) programs. The parametric equation for lateral torsional buckling load of beam-columns given in the literature is used for investigating moment gradient factors. As a result of the analysis, moment gradient factors for lateral torsional buckling loads of structural members under bending and axial compression are presented for 6 different loading cases.