Dolgu duvarların deprem etkisi altında düzlem içi ve düzlem dışı davranışlarının araştırılması
Investigation of in-plane and out-of-plane behaviour of infilled frames under earthquake loading
  1. Tez No: 437793
  2. Yazar: UĞUR ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF ÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türkiye'deki betonarme binaların çoğunda, boşluklu tuğladan oluşan dolgu duvarlar yapısal olmayan bölme duvar olarak kullanılmaktadır. Yapısal olmayan elemanlar olarak kullanıldıkları için, dolgu duvarların bina davranışına yaptıkları katkı tasarım aşamasında iyi bilinmemektedir. Depremlerden sonra yapılan incelemeler, yapısal olmayan elemanların binanın yanal kapasitesine yararlı yönde etki ettiklerini ortaya çıkarmıştır. Yapılan bu tezde, boşluklu tuğla dolgu duvarların betonarme binaların yanal davranışına olan katkısı incelenmiştir. Bu amaçla, farklı açıklıklara sahip üç adet 3-D betonarme bina durum çalışması olarak seçilmiştir. Altı katlı simetrik kalıp planına sahip bu bina modelleri; çıplak yani dolgu duvar olmayan bina, değişik dolgu duvar yerleşimlerine sahip binalar ve dolgu duvarların eşdeğer basınç çubuğu olarak modellendiği binalar olarak sınıflandırılmış, yapılan deprem tepki spektrumu analizleri sonucu en uygun ve doğru sonuç veren dolgu duvar modelleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, in most of the reinforced concrete buildings, hollow masonry infill walls are used as non-structural partition walls. Since infill walls used as a nonstructural member, during design stage, their contribution to overall building behavior is not well known. Observations made after the earthquakes revealed that these non-structural elements had beneficial effects on the lateral capacity of the building. In this thesis, the contributions of the hollow masonry infill walls to the lateral behavior of mid-rise reinforced concrete buildings are investigated. For this purpose, three 3-D different building models which are same on plan are chosen as case studies with different bay length. The cases that were investigated are the bare model, different infill walled models (different arrangement) and different equivalent strut models. Earthquake spectrum analyses to determine the effect of each parameter, maximum pick displacements, global drift ratios, base shear and moments are computed for each case. The most suitable approaches are proposed to model infill walls in reinforced concrete buildings.