Eksenel basınç ve basit eğilme etkisindeki çelik T-profillerin tasarımı
Design of structural steel tees under axial compression and simple bending
- Tez No: 930906
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL PINARBAŞI ÇUHADAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Çelik yapı elemanları denilince akla ilk gelen profil türü her ne kadar I- veya HE-kesitli profiller olsa da, T-profiller de farklı çelik taşıyıcı sistemlerde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Kafes sistemlerin başlıklarında çekme/basınç elemanları olarak çalışan T-profiller, çaprazlı çerçevelerde çapraz elemanı, kısa açıklık geçen kompozit köprülerde kiriş, yapma ve kompozit çelik kolonlarda çelik bileşen ve çelik elemanların bağlantılarda ek, alın, bayrak, kayma levhası gibi ara elemanlar olarak kullanılmaktadır. Tek simetri eksenli kesitlere sahip olmaları, kayma merkezlerinin geometrik merkezleriyle çakışmıyor olması, enkesit parçalarının tamamının rijitleştirilmemiş olması ve simetri düzleminde uygulanan yük etkisinde eğilme dayanımlarının momentin işaretine bağlı olması nedenleriyle çelik T-profillerin tasarımı, imal edildikleri I/HE-profillere kıyasla nispeten daha karmaşık hesaplar içerir. Bu tezin amacı, Türkiye'nin güncel çelik tasarım yönetmeliğinde tanımlanan esasları temel alarak, eksenel basınç ve eğilme etkisindeki çelik T-profillerin tasarım dayanımlarına ulaştıkları temel sınır durumları ve bu sınır durumların tasarım denklemlerine nasıl dahil edildiğini irdelemek, yönetmelikte tanımlanan tasarım denklemlerini kullanarak farklı sınır durumlara sahip tipik T-profillerin tasarım dayanımlarının nasıl hesaplanacağını adım adım göstermek ve Türkiye'de yaygın şekilde kullanılan sıcak şekil verilmiş I/HE-profillerden elde edilen eş T-profillerin farklı çelik kaliteleri ve burkulma boyları için tasarım eksenel basınç kuvveti dayanımları ile pozitif/negatif eğilme momenti dayanımlarını hesaplayarak çelik tasarım yapan mimar ve mühendislere tasarımlarında kolaylık sağlayacak dayanım tabloları oluşturmaktır. Tezde ayrıca, dayanım tablolarında listelenen değerler karşılaştırılarak, kesit türünün ve özelliklerinin, burkulma boyunun, çelik kalitesinin ve eğilme momentinin işaretinin T-profillerin tasarım dayanımlarına olan etkileri araştırılmış; incelenen T-profillerin dayanımlarının imal edildikleri I/HE-profillerin dayanımlarının ne kadarı olduğu sorusuna da cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Even though I/HE-shapes are the most widely known structural steel shapes, structural tees are also commonly used in different load resisting systems as primary/secondary members. Structural tees are used as tension/compression members in the chords of the steel trusses, braces in steel braced-frames, beams in composite bridges with relatively short spans, steel elements in built-up/composite steel columns and as splice, end, gusset or shear plates in steel connections. The design of structural tees usually requires more complex calculations since they have single symmetry axis with noncoinciding shear and geometric centers, composed only of unstiffened compression elements and have sign-dependent flexural strengths when loaded in the symmetry plane. The objective of this thesis is to examine the fundamental limit states that a structural tee can reach when subjected to axial compression/simple bending and how these limit states are incorporated into the provisions defined in current Turkish steel design specification, to illustrate how the design strengths of typical split-tees can be calculated using the provisions defined in the specification, to compute the design compressive and positive/negative flexural strengths of tees split from hot-rolled I/HE-shapes that are widely used in Türkiye and to prepare strength tables that can easily been used by the design engineers and architectures. The effects of the section type and properties, ubraced length, steel grade and bending moment sign on the design strengths of split-tees and the strength ratios between the studied tees and the I/HE-shapes from which they are produced are also examined in the thesis.