Küre örneklerinin boyutuna göre Islak Kararlılık İndeks Değerlerinin incelenmesi
Investigation of slake durability index values of sphere samples depending on the size
- Tez No: 437797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ANKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Islak Kararlılık İndeks deneyi Chandra ile Chandra ve Franklin tarafından önerilmiştir. Bu test ISRM ( The International Society for Rock Mechanics ) tarafından 1981 yılında kaya mekaniğinde yapılması önerilen testlerden biri olarak yer almış ve standartlaştırılmıştır. ASTM ( The American Society of Testing and Materials ) tarafından da 1987 yılında kabul edilmiş ve standartlaştırılmıştır. Bu testin amacı, genellikle kil içeren kayaçların ıslanma ve kuruma çevrimi ile aşınmaya ve ayrılıp suda dağılmaya karşı direncini gösteren bir indeks değeri belirlemektir. Bu tez, küre örneklerinin boyutlarının ıslak kararlılık indeksi değeri üzerindeki etkisini belirlemek için yapılmıştır. Bunun için; öncelikle, Tunçbilek Linyit İşletmeleri BY-H ve BY-G panolarından alınan masif marn ile Seyitömer Linyit İşletmeleri Höyük Pano'dan alınan laminalı marn kayacından elde edilen 60, 55, 50, 45 ve 40 g ağırlıklı her biri kendi içerisinde eşit boyut ve ağırlığa sahip olan 10 adet küresel örneklerden gruplar oluşturulmuş ve kuru-ıslak çevrime tabi tutulmuştur. Kuru-ıslak çevrimler sonucu elde edilen değerler kayıt edilmiş, birbirleriyle karşılaştırılmış ve küre boyutlarının ıslak kararlılık indeksi üzerindeki etkisi belirlenmiştir. Küre boyutlarının, ıslak kararlılık indeks değeri üzerinde fark edilebilir bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Slake durability index test was proposed by Chandra, Chandra and Franklin. This test has been taken place in rock mechanics as one of the recommended tests by ISRM (The International Society for Rock Mechanics) in 1981 and standardized. This test has been accepted by ASTM (The American Society of Testing and Materials) in 1987 and standardized. The purpose of the test, which usually practices to clastic rocks as wetting and drying cycles is to determine an index value indicating wear and the resistance to dissolution in water. The index value which is determined by the test can be used stability problems related to open pit or pickling and reductions of the strength in underground openings. This thesis was done to determine the effect of spheresizes on slake durability index value. Massive marl and laminated marl which were received from Tuncbilek Lignite Plant BY-G and BY-H panels and Seyitomer Lignite Plant were used for this thesis. Hence, primarily the groups which were consisted of 10 sphere samples having equal size and equal weight in itself were generated as 60, 55, 50, 45 and 40 g from rock samples and were subjected to dry and wet cycle. Values, which were obtained from dry and wet cycles recorded, the assessment was done by the comparing with each other and the effect of sphere size on the slake durability index value was determined. The noticeable effect of sphere sizes wasn't observed on the slake durability index value.