Galois cismi üzerinde projektif 3-uzay ve projektif düzlemlerde ovaller üzerine
On projective 3-space over galois field and ovals in projective planes
  1. Tez No: 437801
  2. Yazar: MERVE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada q asal sayı, K = GF(q) Galois cismi üzerinde PG(3;K) projektif uzayı ve PG(2;K) projektif düzleminde ovaller incelenmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde projektif düzlem, Galois cismi üzerinde projektif 3-uzay ve projektif düzlemde ovaller hakkında bazı tanımlar, teoremler ve temel kavramlar verilmiştir. Dördüncü bölümde öncelikle projektif düzlemin nokta, doğru ve üzerinde bulunma bağıntısı verilmiştir. Daha sonra sonlu mertebeden bazı projektif düzlemler ve elde ediliş yöntemleri incelenmiştir. Beşinci bölümde sonlu projektif düzlemlerde ovaller ele alınmıştır. Projektif düzlemde herhangi bir ovalin iç-teğet üçgeni ile dış-teğet üçgeninin perspektif olduğu gösterilmiş ve perspektiflik merkezi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, PG(3;K) projective space overK = GF(q) galois field and ovals in the projective plane were examined. In the second and third section; some definitions, theorems and basic concepts related the projective plane, projective 3-space over galois field, ovals in the projective plane are given. In the fourth section; firstly the point, the line and the incidence relation of the projective plane are given. The construction some projective planes with finite order are studied. In the fifth section; ovals in a finite projective plane are discussed. It is shown that every inscribed triangle of any oval in projective plane and its circumscribed triangle are perspective and a center of perspective of these triangles is obtained.