Artin L - fonksiyonları
Artin L - functions
  1. Tez No: 155077
  2. Yazar: SEVAN BEDİKYAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEBİ ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET ARTIN L-FONKSIYONLARI Bu tezde sayılar kuramında merkezi önem taşıyan Artin L-Fonksiyonları'nın inşası ve fonktöryel özellikleri incelenmiştir. Bu fonksiyonun kompleks analitik yapısı, Langlands fonktöryalite samtı neticesinde, hipotetik olarak var olduğu bilinen non-abelyen smıf cisim kuramının inşası için büyük önem taşımaktadır. Herhangi bir kompakt G grubunun, bu grubun üniter duali ]~[(GL(V) alınmış, buna bağlı olan Artin Z-Fonksiyonu, L(s,p) Euler çarpımı J^^l*»^) p olarak inşa edilmiş, son olarak L (s, p) nun fonktöryel özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ARTIN L -FUNCTIONS The aim of this thesis is to construct the Artın L-Function and to investigate the functorial properties of this function. The complex analytic structure of this function ( via Langlands Functoriality principle ) plays a central role in constructing the non-abelian class field theory. Given a compact group G, the unitary dual ^[(G1), recovers the group G itself by the duality of Tannaka. Number theory, broadly speaking, investigates the structure of the absolute Galois group G^ of a given number field K. As is well known G^, under the Krull topology, is a compact group. Therefore, it is necessary for us to investigate the irreducible, continuous, unitary representations of Gf. Peter- Weyl theorem implies that the representation theory of G^ is essentially the same as the representation theory of finite groups. Under this general observations, in the first chapter of our thesis we construct the absolute Galois group G^ as the projective ümit of a certain projective system. In the second chapter, we review the representation theory of finite groups. Finally in the last chapter, we construct the Artin L- Function L{s,p), attached to the representation P:GK^GL{V) as an Euler product J^Z^s,/? ), then investigate the functorial properties of p L{s,p). II