Bazı Minkowski geometrilerde alan kavramı üzerine
On the concept of area in some Minkowski geometries
- Tez No: 437800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN GELİŞGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez çalışmasında, Taksi Düzlem Geometride, Maksimum Düzlem Geometride, Çin Dama Düzlem Geometride, -Düzlem Geometride ve m-Düzlem Geometride standart alan formülleri ile Heron formülünün benzerleri ifade edilmiştir. Birinci bölümde, alan kavramı ve alan hesabı ile ilgili tarihsel gelişimden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, bu geometrilerle ilgili temel kavramlara değinilmiş, alan hesabının yapılmasına yardımcı olacak eşitlikler verilmiştir. Üçüncü, dördüncü, beşinci, altıncı ve yedinci bölümlerde, hesaplanan standart alan formülleri ve Heron formülünün benzerleri sırasıyla Taksi, Maksimum, Çin Dama, Alfa ve m-Geometrilerdeki durumlarına göre hesaplanmıştır. Sekizinci bölümde, çalışmadan elde edilen bulgulara yer verilmiş, bundan sonra yapılabilecek çalışmalara dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, similar standart area formulas used in Taxicab, Maximum, , Chinese Checkers and m-Geometry are determined. Similar to Heron's formula is consider also. Thesis consisted of eight sections. In the first chapter, the historical development of the concept of space and the account field is discussed. In the second chapter, geometrics related basic concepts are explained and additional equations are given for area calculation. Similar standart area and Heron formulas are calculated in the following chapters according to the conditions in Taxicab, Maximum , Chinese Checker, Alpha and m-geometries. In the last chapter, thesis findings are presented and related future studies are pointed out too.