Tv odaklı arayüz grafiklerinin yüksek performanslı betimlenmesi
High performance rendering for tv user interface graphics
- Tez No: 437810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez kapsamında televizyon ve set-üstü-kutu gibi gömülü sistemler üzerinde çalışan tarayıcının iki boyutlu arayüz grafiklerini (şekil, yazı ve resim) nasıl çizdirdiği incelenmiştir. Gömülü sistemlerdeki arayüz uygulamalarının ihtiyaçları doğrultusunda bir sanal doküman nesne modeli geliştirilmiştir. Bu model tarayıcılarda standart olarak sunulan doküman nesne modelinin bir alternatifi olarak sunulmuştur. Geliştirilen sanal doküman nesne modelinin, farklı yöntemler ile çizdirilebilmesi için gerekli yazılım kütüphanesi hazırlanmıştır. Geliştirilen bu yazılım üzerinde çeşitli test kodları ve test uygulamaları geliştirilmiştir. Bu uygulamalar var olan tarayıcılar üzerinde çalıştırılarak çizim yöntemleri arasında bir kıyaslama yapılmıştır. Geliştirilen kütüphane, çizim işlemlerini doğrudan grafik işlemcisine ulaşarak WebGL üzerinden yapabildiği gibi, tarayıcı üzerinde standart olarak sunulan Canvas nesnesi ve doküman nesne modeli ile de yapabilmektedir. Tezin çıktısı olarak çizim yöntemleri karşılaştırılmış ve hangi durumlarda çizim yöntemlerinin avantajlı olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Two dimensional graphics rendering of browsers running on embedded system such as televisions and set-top-boxes were investigated in the scope of this thesis. A virtual document object model was developed according to the needs of user interface applications. This model is an alternative of the standard document object model. The software library which was developed to render the virtual document object model has different rendering backend support. Several test cases and test applications were developed for this software library. These test cases and test applications were run on different available browsers to benchmark the rendering methodologies. The software library can render by accessing directly to the graphics programming unit by using WebGL API as well as using the standard Canvas object and document object model. As a result of this thesis, these rendering methodologies were compared against each other and advantages/disadvantages of each methodology was indicated.