Kuantum mekaniğinde lokalite problemi
Locality in quantum mechanics
- Tez No: 437811
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GERÇEKLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, kuantum mekaniğinin temellerindeki soru işaretleri olan; formülasyonun tam olmama ve lokalite problemi üzerinde durulmuştur. Problemin kaynağı olan EPR makalesi tanıtılıp, problemin çözümü için ortaya atılan saklı parametre teorileri açısından değerlendirilmiştir. Bell tarafından gerçekleştirilen çalışmalarla birlikte kuantum mekaniği formülasyonun tamamlanmış bir teoriye ait kıstasları sağlasa bile, lokal özelliğe sahip olamayacağı gerçeği açıklanmıştır. Görelilik teorisi fiziksel etkileşimlerin belli bir hızla gerçekleşeceğini savunurken kuantum mekaniği bu durumun tersi görüngülerle karşımıza çıkmaktadır. Bu problemin irdelenmesi, fizik biliminin iki önemli teorisini karşı karşıya getirmesi açısından büyük öneme sahiptir. Problemin çözümü için atılacak adımlar her iki teoriyi de kapsayan daha genel bir teorinin varlığına işaret edebilir.
Özet (Çeviri)
In this MSc thesis, we work on the foundational problems in quantum mechanics which are completeness and locality. EPR paper which is the beginning point of these problems is introduced and investigated from the hidden parameter point of view which proposed for the solution. The work held by Bell showed that even if quantum mechanics formulation provides the criteria of the completeness, it has non-local character. While the special theory of relativity suggests that the interactions occur with certain speed, Q.M. exhibits some phenomena which is exactly opposite to the criterion of relativity theory. Investigating the problem is of great importance because; it conflicts two important theories of physics each other. The attempts for the solution of the problem may imply more general theory which contains both of these theories.