Simetrik olmayan matrislerin karakteristik denklem yoluyla indirgenmesi
Nonsymmetric matri̇ces reducti̇on via characteristic polynomial
- Tez No: 437813
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde matrislerin indirgenmesi ve dönüşüm matrisleri kullanılarak yapılan öz değer hesabının tarihçesinden söz edilmiştir. İkinci bölümde çalışmamıza temel olacak matris teorisine ait önemli kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde matrislerin öz değer ve öz vektörleri için dönüşüm yöntemleri özetlenmiştir. Çalışmamızın orijinal kısmını oluşturan dördüncü bölümde Jacobi yönteminden yararlanılarak simetrik olmayan bazı gerçel matrisleri indirgemek için yeni bir algoritma verilmiştir. Verilen örneklerde algoritmanın diğer klasik yöntemlerle indirgenemeyen matrisleri de indirgediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of five chapters. The first chapter provides some definitions matrix reductions and a brief historical account of computations of matrix eigenvalues by using transformation matrices. The second chapter devoted to important concepts which will be the foundation of our work of matrix theory. The third chapter devoted to the transformation methods for eigenvalues and eigenvectors. In the fourth chapter which is the main focus of our original work, a new algorithm that benefit from Jacobi method has been given for reducing some nonsymmetric real matrices. In the examples, It has been shown that matrices which can't be reduced by other classical methods can be reduced by the new algorithm.