Yol güvenliğini arttırmak için tedbirlerin planlanmasının matematiksel modellemesi üzerine
The planning of measures to improve road safety on mathematical modelling
  1. Tez No: 437846
  2. Yazar: FARNAZ GOLGHASEMI SORKHABI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. URFAT NURIYEV, DOÇ. DR. YALÇIN ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde, Qualimetre yöntemleri kullanılarak yol güvenliğini arttırmak için tedbirlerin planlanmasının bir matematiksel modeli hazırlanmıştır. Model değişkenleri iki taraftan sınırlı (alt ve üst sınır) Tek Boyutlu Tamsayılı Çanta Problemi şeklinde oluşturulmuştur. Problemi yaklaşık çözmek için bir açgözlü algoritma önerilerek C# programlama dilinde bir yazılım geliştirilmiş ve hesaplama denemeleri yapılmıştır. Hesaplama denemelerinin sonuçları algoritmanı verimliliğinin yüksek olduğunu göstermektedir. Problemin kesin çözümü WinQSP paket Programı kullanılarak elde edilmiştir. Hazırlanan Matematiksel Model, İzmir'in Aliağa karayolu verileri üzerinde uygulanmış ve sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a mathematical model for planning of measures taken to improve road safety by using Qualimetr methods was developed. The problem was modelled as One-Dimensional Integer Bounded Knapsack Problem where the variables are bounded above and bounded below. A greedy algorithm was proposed in order to solve the problem and a software was developed in C# programming language, then computational experiments were performed. The results show the efficiency of the algorithm. The exact solution of the problem was obtained by using WinQSP package program. The prepared mathematical model was applied to road data of Aliaga-Izmir and the results were presented.