İzmir ve Manisa illerinde domates alanlarında zararlı Tuta absoluta (Meyrick, 1917) (Lep.: Gelechiidae)'nın yumurta parazitoiti Trichogramma euproctidis (Girault, 1911) (Hym.: Trichogrammatidae)'in yayılışı, doğal etkinliği ve bazı pestisitlerin laboratuvar koşullarında yan etkilerinin araştırılması
Distribution and Natural Effectiveness of Tuta absoluta (Meyrick,1917) (Lep.: Gelechiidae) egg parasitoid Trichogramma euproctidis (Girault, 1911) (Hym.: Trichogrammatıdae) in field tomato areas of İzmir and Manisa Provinces and side effects of some pesticides on this parasitoid under laboratory conditions
  1. Tez No: 437845
  2. Yazar: BİROL MIHCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP YOLDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada, 2014-2015 yıllarında İzmir iline bağlı Torbalı, Menemen ilçelerinde; Manisa iline bağlı Turgutlu, Salihli ilçelerinde ve Çanakkale iline bağlı Ezine ilçesinde domates tarlalarında bulunan zararlı Tuta absoluta (Meyrick,1917) (Lep.: Gelechiidae)' nın yumurta parazitoiti Trichogramma euproctidis (Girault, 1911) (Hym.: Trichogrammatidae)' in yayılışı ve doğal etkinliği belirlenmiştir. Ayrıca domates alanlarında yoğun olarak kullanılan bazı pestisitlerin laboratuvar koşullarında yumurta parazitoiti T. euproctidis' e yan etkileri araştırılmıştır. Çalışmalar sonucunda, 2014 yılında örnekleme yapılan tüm ilçelerde Domates güvesi yumurtalarında Trichogramma cinsine bağlı parazitoitler belirlenmiştir. Ezine, Salihli, Torbalı ilçerinde T. euproctidis, Menemen ilçesinde Trichogramma brassicae (Bezdenko, 1968), Turgutlu ilçesinde ise Trichogramma sp. türleri bulunmuştur. T. brassicae türünün T. absoluta yumurtalarında doğal olarak bulunması Türkiye ve dünya için ilk kayıt niteliğindedir. Yumurta parazitoitlerinin doğal parazitlenme oranları 2015 yılında Ezine, Salihli, Torbalı ilçelerinde sırasıyla T. euproctidis türü için %32.8, %11.1, %14.4; Turgutlu ilçesinde Trichogramma sp. için %16.6; Menemen ilçesinde ise T. brassicae türü için %8.5 olarak kaydedilmiştir. Ayrıca domates alanlarında yaygın olarak kullanılan bazı pestisitlerin laboratuvar koşullarında T. euproctidis' e yan etkilerini belirlemek amacıyla yapılan denemelerde chlorantraniliprole 45g/l + abamectin 18g/l, metaflumizone 240 g/l, abamectin 18g/l çok zararlı, fosety-al %80 zararlı, captan %50 orta derecede zararlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, distribution and natural effectiveness of Trichogramma euproctidis (Girault, 1911) which is egg parasitoid of pest Tuta absoluta (Meyrick, 1917) (Lep.: Gelechiidae) found in tomato fields in Torbalı, Menemen counties of İzmir province; Turgutlu, Salihli counties of Manisa province and Ezine county of Çanakkale province was determined in 2014-2015. In addition, in vitro side effects of some pesticides widely used in tomato fields on T. euproctidis were investigated in the laboratory conditions.In the results of the investigations, species of Trichogramma parasitoid in tomato moth eggs were detected in the whole sampling counties in 2014. T. euproctidis in Ezine, Salihli, Torbalı counties, Trichogramma brassicae (Bezdenko, 1968) in Menemen county and Trichogramma sp. in Turgutlu county. Natural identification of T. brassicae species in the eggs of T. absoluta is a first record for Turkey and the world. Naturally, generating parasite ratios of egg parasitoids in 2015 were reported as; 32.8%, 11.1%, 14.4% for T. euproctidis species in Ezine, Salihli, Torbalı counties respectively; 16.6% for Trichogramma sp. species in Turgutlu county; and 8.5% for T. brassicae species in Menemen county. In addition to this, in the experiments carried out in order to determine in vitro side effects of some pesticides widely used in tomato fields on T.euproctidis, chlorantraniliprole 45g/l+abamectin 18g/l, metaflumizone 240 g/l, abamectin 18 g/l were found to be very harmful, fosetyl-al 80% harmful and captan 50% moderately harmful.