Zaman skalasında ikinci mertebe lineer olmayan dinamik denklemlerin salınımlılığı
Oscillation of second order nonlinear dynamic equations on time scales
- Tez No: 437847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SERAP TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez esas olarak üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde,tez konusu ve tezde yapılan çalışmalar hakkında kısaca bilgi verilmiştir.İkinci bölümde, zaman skalası teorisi ile ilgili temel tanım ve teoremler verilmiştir.Üçüncü bölümde, sınırsız bir zaman skalasında tanımlı ikinci mertebe lineer olmayan dinamik denklemin salınımlılığı üzerine koşullar incelenmiştir.Elde edilen sonuçlar verilen örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of three chapters. In the first chapter, information concerning the subject of the thesis and works which are related with this subject are shortly given.In the second chapter, firstly basic definitions and theorems related with time scales theory are involved.In the third chapter, osciilation criteria of second order nonlinear dynamic equations has been considered on infinite time scale. The results were confirmed in the examples.