Memory biased random walk as an empirical approach to identifying community structures in social and biological networks
Sosyal ve biyolojik ağlardaki komünite yapılarının teşhisine ampirik bir yaklaşım olarak hafızalı rassal yürüyüş
  1. Tez No: 437859
  2. Yazar: MESUT YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELİBOL, DOÇ. DR. URİ HERSHBERG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Düğüm-ve-çizgi ağ modeli, çok komponentli sosyal ve biyolojik sistemlerin analizi için oldukça elverişli bir teorik çerçeve sunar. Bu türden ağlar içerisindeki komünite yapılarının, ilgili ağla betimlenen gerçek sistemde gerçekleşen dinamik proseslerin oluşmasıyla oldukça yakından ilişkili oldukları, ilgili literatürde daha öncesinden gösterilmiştir. Bu çalışma kapsamında, ağ komünitelerinin teşhisine yönelik yeni bir ampirik yaklaşım olarak Hafızalı Rassal Yürüyüş algoritması sunulmaktadır. Bu doğrultuda ilk olarak, ağlarda hareket eden rassal bir yürüyüşçünün, bir hafıza yeteneğine sahip olması durumunda ağlardaki komünite-benzeri yapıların içerisinde, bu yapılar arasındaki alana göre çok daha fazla zaman geçirme eğiliminde olduğu gösterilmiştir. Ardından, yürüyüşçünün bu eğilimi, klasik spektral ağ bölümlendirme algoritmasını güçlendirme ve ayrıca komünite yapılarının, yürüyüşçünün hareketinden doğrudan çıkarsanmasını mümkün kılan bir metodolojinin geliştirilmesinde kullanılmıştır. MBRW-kaynaklı algoritmaların, teşhis edilen komünite yapılarının kalitesi açısından, literatürdeki en popüler ağ bölümlendirme yöntemlerinden daha iyi sonuçlar verdiği, bir dizi örnek ağ üzerinde kanıtlanmıştır. Ayrıca, belirli birer immün sinyal ve protein etkileşim ağı MBRW algoritması ile detaylı olarak çalışılmış ve bu ağlarda teşhis edilen komünitelerin, ağların otantik fonksiyonel modüllerine karşılık geldikleri gösterilmiştir. Son olarak, ağların fraktal boyutlarının hesaplanmasında yine MBRW türevli yeni bir metrik geliştirilmiş ve bu metriğin, ağların öz-benzerlik düzeyleri için, literatürdeki mevcut yöntemlere göre oldukça anlamlı ve tutarlı bir prediktör olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Networks as node-and-edge models provide a convenient framework for the analysis of multi-component social and biological systems. Network communities have already been shown to have important functional implications for dynamical processes in such systems. In this study, I present a brand new empirical approach, Memory Biased Random Walk (MBRW), to partitioning networks into set of communities. I first showed that when biased with a memory capacity, a random walker moving in networks prefers to spend significantly more time within the community-like structures than in between them. I then developed a methodology where I used this tendency of the walker either to strengthen the traditional spectral partitioning algorithm or to extract community-like structures directly from the movement sequence. I proved, on a set of test networks, that MBRW-based algorithms outperform the most popular network partitioning methods available in the literature in terms of quality of the identified communities. I analysed an innate immune signalling and protein interaction network in detail by MBRW and found that this new method is indeed capable of uncovering authentic functional modules of these networks. Lastly, I suggested in this study a new measure derived from MBRW for calculating the fractal dimension of networks and identified it as a significant and consistent predictor for the self-similarity level of networks.