Forecasting foreign exchange rate with machine learning techniques
Makine öğrenmesi teknikleri ile kur tahmini
  1. Tez No: 830561
  2. Yazar: ROHAT KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA GÖKALP YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bretton Woods sisteminin çöküşü ile birlikte uluslararası iktisat, esnek döviz kuru rejimi altında kur davranışlarını açıklamakla ilgili zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Döviz kuru bağlantısızlık bilmecesi, döviz kurları ile altındaki makroekonomik belirleyiciler arasındaki zayıf ilişkiyi vurgulamaktadır. Bununla birlikte, Meese ve Rogoff(1983) tarafından yapılan önemli çalışmalar, döviz kurlarını tahmin etmede karmaşık ekonomik teorilere göre basit Rassal Yürüyüş modelinin kur tahmininde güçlü bir model olduğunu göstermiştir. Konuyu derinlemesine incelemek için bu çalışma, Otoregresif Tamamlanmış Hareketli Ortalama, Aşırı Gradyan Arttırılmış Ağaçlar, Destek Vektör Regresyonu, Uzun Kısa Süreli Bellek, Evrişimli Sinir Ağları modelleri ile beraber Otoregresif Tamamlanmış Hareketli Ortalama-Uzun Kısa Süreli Bellek Hibriti doğrusal ve doğrusal olmayan zaman serisi dinamiğini yakalaması için kullanılmıştır. Araştırmaya konu olan Rus Rublesi, Euro ve Türk Lirasının 3, 7, 14 ve 30 günlük tahminleri incelenmiştir. Açık Faiz Oranı Paritesi, Satın Alma Gücü Paritesi ve Para Modeli gibi klasik ekonomik teorilere dayalı modelleri kullanarak bu teorik yapıları içermeyen modellerle performansları karşılaştırılmıştır. Bu modellerin performansı Karesel Ortalama Hata, Ortalama Mutlak Yüzdesel Hata ve Theil-U metrikleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma çıktıları, ekonomik değişkenlerin kur tahmininde kesin bir etkisinin olmadığını, evrensel olarak optimal bir modelin olmadığını ve özellikle Avro ile ilgili, Rassal Yürüyüşün tutarlı bir model olduğunu vurgulamaktadır. Sonuç olarak, sürekli değişen global finans ortamında doğru bir kur tahmini yapabilmek için çeşitli ve sürekli gelişen bir araç setine ihtiyaç duyulduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the collapse of the Bretton Woods system, international macroeconomics has grappled with the challenges of explaining exchange rate behavior under flexible regimes. The exchange rate disconnect puzzle underscores the elusive relationship between exchange rates and their underlying macroeconomic determinants. Drawing on this, groundbraking work by Meese and Rogoff (1983), have posited the potential superiority of the simple random walk model over complex economic theories in forecasting exchange rates. To further probe into this, our study employs a diverse set of models—ARIMA, Extreme Gradient Boosting, Support Vector Regression, Long Short Term Memory, Convolutional Neural Network, and notably, an ARIMA-LSTM Hybrid—with the objective of capturing both the linear and non-linear dynamics inherent in the data. We examine the forecasting landscape for the Russian Ruble, Euro, and Turkish Lira over time horizons of 3, 7, 14, and 30 days. Utilizing models grounded in classical economic theories such as the Uncovered Interest Rate Parity, Purchasing Power Parity, and the Monetary Model and contrasted their performance with models that did not incorporate these theoretical constructs. The effectiveness of these models was assessed based on Root Mean Square Error, Mean Absolute Percentage Error, and Theil's U metrics. Our findings underscore the nuanced role of economic variables in forecasting, the absence of a universally optimal model, and the consistent phenomenon of benchmark Random Walk models holding their own, particularly with the Euro. Conclusively, the realm of forex forecasting is underscored as multifaceted, emphasizing the need of a diverse, evolving toolkit in navigating the ever-shifting global financial landscape.