Study on operational conditions to minimize membrane fouling in MBR wastewater treatment process at ITOB industrial zone
İTOB-OSB'de MBR atıksu arıtma prosesine ilişkin membran kirliliğini azaltmak için işletme koşullarının optimize edilmesi
  1. Tez No: 437866
  2. Yazar: YAKUBU ABDULLAHI JARMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, ITOB atıksu arıtma tesisinde arıtılan atıksudaki sertliğin giderilmesi ve MBR membranlarında gözlenen hızlı kirlenmenin minimize edilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla öncelikle ön arıtma yöntemi olarak koagülasyon uygulanmıştır. Al2(SO4)3 , FeCl3, Ca(OH)2, Na2CO3, NaHCO3 ve katyonik polimer koagülant olarak kullanılmıştır. Koagülasyon aşamasında koagülant derişimi, pH, katyonik polimer etkisi detaylı olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, atıksudan en iyi sertlik giderimi Ca(OH)2 (A.G.) ile %87 düzeyinde elde edilmiştir. Tez çalışmasının ikinci aşamasında pilot ölçek MBR sisteminin kurulumu yapılmıştır. Çalışmada, 0.04 mikron gözenek boyutlu, polietilen malzemeden yapılmış Kubota düz plaka MBR membranları kullanılmıştır. Çeşme suyu ve atık su kullanarak gerçekleştirilen testlerde, MBR membranlarındaki kirlenme zamana bağlı akı değişimi izlenerek incelenmiştir. Membranlar temizlenmek için farklı kimyasal yıkama stratejileri uygulanmıştır. Ayrıca arıtma aşamasında antiskalant kullanımının membran kirliliğini önlemede etkin olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to minimize membrane fouling on MBR membranes at ITOB wastewater treatment plant and hardness removal from wastewater. With this aim, first coagulation method was applied as pretreatment. Al2(SO4)3, FeCl3, Ca(OH)2, Na2CO3, NaHCO3 and cationic polymer as coagulant enhancer are used as coagulants. The effect of coagulant concentration, pH, the use cationic polymer as coagulant enhancer was investigated in details. From the results obtained, it was seen that Ca(OH)2 gave the best rejection with respect to hardness removal (87%) from wastewater. In the second step of thesis, the construction of a pilot MBR system was established. The membranes used in this study were Kubota flat sheet MBR membranes with a pore size of 0.04 micron made from polyethylene. In the field tests using both tap water and wastewater, the fouling on MBR membrane was investigated by monitoring flux decline vs time. In order to clean membranes, different chemical cleaning strategies were applied. In addition during MBR treatment study, using antiscalant to prevent membrane fouling was investigated in order to understand it is helpful or not