Hızlandırılmış yorulma analizi
Accelerated fatigue analysis
- Tez No: 437907
- Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ PEKBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada otomotiv sektöründe faaliyet gösteren kuruluş Hexagon Studio (Heksagon Mühendislik ve Tasarım A.Ş.)nun tasarladığı 18m Euro6 ticari aracının dinamik etkilere maruz kalan parçalarından biri olan motor braketleri tasarımlarının dayanım açısından doğrulanması için bir metodoloji oluşturulmasını hedeflenmiştir. Bu çalışmada, motor braketlerinin hızlandırılmış yorulma test düzeneğinin tasarımı, test düzeneğinin bilgisayar ortamında analizi ve analiz sonuçlarıyla test sonuçlarının karşılaştırma çalışmaları iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, aracın daha önceden elde edilen yol verileri kullanılarak bilgisayar ortamında hazırlanan araç ve yol modelinin doğrulanması sağlanmıştır. İkinci aşamada ise yol verileri, doğrulanmış modeller ve sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak yoldan gelen veriler temel alınarak motor braketlerinin yorulma karakteristiği belirlenmiştir. Bu çalışmada ilk olarak, yoldan gelen kuvvetler ile motor braketlerinin yorulma karakteristiğini belirlemek için prototip test aracın, belirlenen yol şartlarında (örneğin; tümsekli, çukurlu vb.) topladığı ölçüm verileri ve bilgisayar ortamında hazırlanan araç ve yol modeli ile korelasyonu sağlanmıştır. Daha sonra motor braketlerinin test prosedürü oluşturularak yorulma karakteristiği belirlenmiştir. Test sonuçları ile analiz çıktılarının karşılaştırılmıştır. Braketlerin, test düzeneğinde, ömürlerini tayin edecek olan iki eksendeki kuvvet ve çevrim sayısı belirlenip, sistem için bu test düzeneğinin sonlu elemanlar yöntemi ile simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this project, developing a methodology to verify engine mount designs of 18m Euro6 commercial vehicle which was produced in Hexagon Studio had been aimed. This study is aimed; create a faster methodology to define design of engine brackets, one of the parts of vehicle which is exposed to dynamic effects, in terms of strength. İn this context; improving test and virtual engineering abilities and coordination of this subjects with each other had been provided. Vehicle and road model had been verified with using road data which was taken in earlier tests. İn the second part; engine brackets fatigue behavior had been defined with using this data, verified models and finite element model. Firstly in this study; to define behaviors of engine brackets with the road forces; correlation of prototype of test systems measure data and vehicle and road models which had designed on computer. Latterly; Fatigue characteristic of engine brackets had been defined with generating test procedures. Test results and analysis reports had been compared. Bracket's fatigue life had been defined in test system with defining force and cycle in two axes, then, this test system had been simulated with finite element methods.