Oto silindirik LPG yakıt tanklarının deneysel yorulma analizi
Experimental fatigue analiysis of cylindrical auto LPG fuel tanks
- Tez No: 259371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN KİŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, binek tipi ve yük taşıyan otomobillerde yakıt tankı olarak kullanılan Oto silindirik LPG tanklarının deneysel yorulma analizleri yapılmıştır. Tankların hızlandırılmış yorulma analizlerini yapmak için PLC kontrollü servo-hidrolik deney düzeneği kurulmuştur. Tanklar, genel olarak 35, 41, 50 ve 60 lt hacimlerinde imal edilir ve kullanılırlar, En çok kullanılan hacim 41 lt için deneysel yorulma testi yapılmıştır. Tanklar, normal çalışma şartlarında ve oda sıcaklığında yorulma testine tabi tutulmuş olup, tanklara yorulma yükü olarak çalışma basıncı (1.75 MPa) değerinde yük uygulanmıştır. Deneysel çalışma sonucu LPG tanklarının dolum sayısına bağlı olarak kullanım ömürleri tayin edilmiştir. Buna ilaveten, tanklara uygulanan çalışma basıncına karşılık, tankların uzunlamasına ve çevresel genleşme miktarlarının ölçümü ve yorulma bölgelerinin belirlenmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the fatigue experiments and analysis of the auto cylindrical LPG tank used as a fuel tank in the cars and vehicles were performed. In order to test accelerated fatigue experiment of auto cylindrical LPG tanks, PLC-controlled-servo hydraulic experimental setup was established. Auto cylindrical LPG tanks are commonly manufactured in capacity of 35, 41, 50 and 60 liters. The fatigue experiment was performed for capacity of 41 liters LPG tank which is used mostly. LPG tanks were subjected to fatigue experimental and working (operating) current tank pressure was applied as a 1.75 Mpa value. As a result of experimental study, working life of LPG tank depending on number of filling has been determined. In addition, the measurement of circumferential and longitudinal expansion amount and the determination of fatigue region were performed when applied working pressure to LPG tanks.