Investigating the success of a new systematic product design approach on example designs
Yeni bir sistematik ürün tasarım yaklaşımı başarısının örnek tasarımlar ile incelenmesi
- Tez No: 437991
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET GEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Morfolojik tasarım, tasarımın kavram geliştirme aşamasında kullanılan en yararlı yöntemlerden biridir. Sunduğu çözüm seçenekleri arasında ulaşılabilecek en iyi tasarımı barındırır. Morfolojik yaklaşım, tasarımcılara sunduğu bu katkı beraberinde ciddi bir dezavantaj da getirir. Bunlardan en önemlisi her fonksiyon için belirlenen çözüm sayılarının tüm fonksiyonlar için bulunan çözüm sayıları ile çarpımı kadar çözümün elde edilmesidir. Bu çözümlerden sadece 1 veya iki tanesi uygulanabilir çözümü içermektedir. Bunun sonucu olarak, makine tasarım sürecinin en önemli basamağı olan kavramsal tasarım aşaması, ürün tasarım sürecinde kolay bir şekilde tamamlanamamaktadır. Bu çalışmada, morfolojik ürün tasarım yöntemi uygun değişiklikler ile geliştirilerek yeni ve farklı bir sistematik ürün tasarım yönteminin başarısı araştırılacaktır. Modifiye edilmiş morfolojik yöntemin başarısını ölçmek ve konvansiyonel morfolojik yöntemle karşılaştırmak için üç adet farklı ürünün tasarım aşamaları kullanılacaktır. Her iki yöntem her üç ürüne uygulanarak denenecek ve yeni yöntemin başarımları karşılaştırmalı olarak elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
Morphological design methodology is one of the most useful methods to use during concept generation stage. Best design solution can be reached between the options which are offered. However, there has been considerable criticism of this design process model. Because, many possible combinations and different solutions can be obtain by multiplying of all function alternatives with one another. Only one or two of these design alternatives is practicable for production stage. Hence, concept design stage which is most important step of machine design stage does not complete easily during product design stage. In this study, we applied some modifications to morphological product design to achieve a new and different systematic product design methodology. Three different products will be used for performance measurement of a new approach to systematic product design and comparison with morphological design methodology. All of these methodologies will be apply to three products and the success of new approach will be obtain comparatively