Taş kolonların analiz ve tasarımı
Analysis and design of stone columns
- Tez No: 437992
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİM YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 450
Özet
Bu çalışmada taş kolon davranışı büyük ölçekli arazi deneyi ve laboratuvar model deneyleri yardımı ile araştırılmıştır. Arazi koşullarında ilk olarak tam ölçekli tekil kolon yükleme deneyi gerçekleştirilerek inşa edilecek grup kolonların performansı değerlendirilmiştir. Düşey yükün uzun süreli uygulanması ile oluşturulan grup test programında taş kolonların konsolidasyon süreci takip edilmiştir. Arazi ölçüm sistemlerinin kurulması ile grup kolonların düşey ve yatay deplasmanları, boşluk suyu basıncı ve toplam düşey basınç değerleri takip edilmiştir. Laboratuvar çalışmaları kapsamında çok sayıda küçük ölçekli model deney gerçekleştirilmiştir. Laboratuvar deneyleri iki seri olarak gerçekleştirilmiştir. İlk seri deneylerde birim hücre merkezinde yer alan tekil kolonun taşıma kapasitesinin değerlendirilmesi için sadece kolon yüklenirken, kolon ve zeminden oluşan kompozit malzemenin rijitlik modülününn elde edilmesi için birim hücrenin tamamı yüklenmiştir. İkinci seri deneyler büyük ölçekli odometrik bir hücre içinde gerçekleştirilmiş olup zamana bağlı düşey yöndeki deplasmanlar ölçülmüştür. Son olarak sonlu elemanlar yöntemini esas alan Plaxis bilgisayar programı ile sayısal analizler gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda arazi ve laboratuvar çalışmaları modellenerek deneysel sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar doğrultusunda taş kolon davranışı için önem arz eden parametrelerin etkisi değerlendirilerek elde edilen sonuçlar detaylı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the behavior of stone column was investigated using full scale field test and a small scale laboratory tests. Firstly, full scale load test on a single stone column was carried out to check the performance of the executed group stone column installation on field. Long term vertical load test program was conducted to verify the consolidation process of the group stone columns. A monitoring system has been installed to measure the vertical and horizontal displacements, pore water pressure and total vertical pressure of group columns. The laboratory studies comprise an extensive series of small scale laboratory model tests. Two series of laboratory studies have been carried out. Tests with column area alone loaded were used to find the limiting axial stress and tests with entire area loaded were used to study the stiffness the modules of improved ground in unit cell for first series. Second series tests carried out in a large oedometric cell that was instrumented to measure vertical displacements with time dependent. Finally, numerical analyses were carried out with finite element based two and three dimensional software PLAXIS and the results obtained were compared with field and laboratory model tests results. Based on the results, the effects of the various parameters which govern behaviour of the stone colum are discussed and conclusions are drawn in detailed.