Metal katkılı yarıiletken çinko oksit (ZnO) malzemelerin üretimi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of metal doped semiconductor zinc oxide (ZnO) materials
  1. Tez No: 437994
  2. Yazar: NAZMİ SEDEFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİDE KAVAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada Bi katkılı ZnO ve Sb katkılı ZnO nano malzemeler hidrotermal sentezleme yöntemi ile sentezlenmiştir. Üretilen örneklerin elektriksel, optik, yapısal veelektrokimyasal durumları incelenmiştir. Ayrıca katkılama yoğunluğunun bu özellikler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Üretim sırasında kullanılan kimyasalların miktarının ve kullanım biçiminin hazırlanan örnek üzerinde etkileri incelenmiştir. Bunlara ek olarak p tipi iletkenliğe sebep olan XZn-2VZnkompleks kusuru çeşitli analiz yöntemleri ile araştırılmıştır. Bu analizler örnekler toz halinde yada pelet olark basılmış haldeyken yapılmıştır. Yapılan bu incelemeler sonucunda p tipi ZnO:Sb nanomalzemeler üretilmiş ve p tipi iletkenliğe sebepleri XRD ve XPS ölçümleri ile gösterilmiştir. Ayrıca TGA ve XRD kullanılarak örneklerin vurtzit yapıda kristalleşmeleri kalsine edilerek ve edilmeden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Bi and Sb doped ZnO nano materials are synthesized by hydrothermal synthesis method inorder to investagete the electrical, optical, morphological and electrochemical states of synthesized samples Moreover the effect of doping concentration on these properties along with the effects of the quantities and usage of the chemical on samples properties are investegated. Furthermore, XZn-2VZn complex defect which causes p type conductivity isexamined utilising various analisis metod on bulk or pellet samples. As a result of these experiment, p type ZnO:Sb nanomaterials whose reasons for p type conductivity have been evinced with XRD and XPS measurements. Additionally, the crystallisation of samples in wurtzite structure are examined with and without calcination by TGA and XRD.