Optimal construction site layout considering safety and cost aspects
İnşaat projelerinde şantıye yerleşmesini güvenlik ve fiyat bakımından optımum yapmak
  1. Tez No: 438013
  2. Yazar: SIAMAK BAZAATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnşaat şantiyelerinde iyi bir şantiye düzeni planlaması tasarlanırken, mesafe ve güvenlik iki temel faktördür. Bu çalışma eş zamanlı olarak şantiyedeki güvenlik riski ve tesisler arasında seyahat mesafelerini en aza indirgeme yeteneği olan bir şantiye düzeni planlama modeli sunmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, bu çalışmada Çok Amaçlı Parçacık Sürü Optimizasyon Algoritması (ÇA-PSO) kullanılmıştır. Mevcut model beş temel aşamadan oluşmaktadır: 1-İnşaat işlerinde güvenlik riski üzerinde doğrudan etkisi olan değişkenleri belirlemek ve modellemek. 2- Şantiyelerde kaynakların seyahat mesafelerini doğrudan etkileyen değişkenleri bulmak ve modellemek. 3- Bu tarz karakteristik ve pratik optimizasyon problemlerinin kısıtlamalarını keşfetmek ve modellemek. 4. Modeli Çok Amaçlı Parçacık Sürü Optimizasyonu Algoritması olarak uygulamak. 5. Modelin değerlendirilmesi. Bir konut projesinin vaka çalışması modelin uygulamade kullanımının faydalarını göstermek için sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Distance and safety are two essential factors while designing a good construction site layout planning (CSLP). In the past, studies always considered CSLP from the treated a single objective optimization problem. This study offers the development of a site layout planning model that is capable of minimizing construction safety risk and minimizing the total distance of interaction on the site, simultaneously. For this purpose, this study uses the multi-objective Particle swarm optimization algorithms (MO-PSOs). The present model was developed in five main phases: (1) Investigate and develop objective criteria to enable minimizing construction safety risk of crane operations; (2) Investigate and develop objective criteria to enable minimizing the total distance of interaction; (3) Modeling the site layout practical optimization constraints; (4) Implementing the model as a multi-objective particle swarm optimization algorithm application; and (5) Evaluating and verifying performance of the model by the grid search method. An application case study of a residential building project is presented to demonstrate the benefits of the usage of the model.