Determination of eggplant viruses in eastern mediterranean region
Doğu Akdeniz Bölgesinde patlıcan virüslerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 438014
  2. Yazar: Mustafa Osman
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Patlıcanı enfekte edebilen bazı virus türlerinin Akdeniz Bölgesi'ndeki varlığının belirlenmesi amacıyla 2014 ve 2015 yılları yaz ve sonbahar döneminde surveyler gerçekleştirilmiştir. Adana, Mersin, Kahramanmaras, Osmaniye ve Hatay illerindeki patlıcan alanlarında; yapraklarda beneklenme, damar sararması, deformasyon ve bodur görünüme, zayıf meyve oluşumuna sahip simptomlu bitkilerden 296 örnek toplanmıştır. İlk olarak bu örneklerin 108'i Alfalfa mosaic virus, Eggplant mottled dwarf virus, Potato virus Y, Tomato yellow leaf curl virus ve Tobacco ringspot virus için DAS-ELISA testine tabi tutulmuştur. DAS-ELISA yöntemi, 28 örneğin (% 25.9) Eggplant mottled dwarf virus (EMDV) ile enfekteli olduğunu belirlemiş, ancak örneklerin hiç birisi test edilen diğer virüs türleri bakımından pozitif sonuç vermemiştir. Çalışmada daha sonra, 32 örnek RT-PCR yöntemi ile EMDV genomuna spesifik primerler kullanılarak test edilmiş ve bu yöntem yedi örnekte EMDV' nin tespitini sağlamıştır. Agaroz jel elektroforez (% 2) sonrası pozitif örneklerde 600 bp lik ürün elde edilmiştir. Ayrıca, Nicotiana glutinosa, Nicotiana tobacum, Nicotiana rustica ve Cucumis sativus test bitkileri kullanılarak enfekteli olduğu belirlenen örnekler arasından seçilen bir EMDV izolatı ile mekanik inokulasyon çalışmaları yürütülmüştür. Sonuç olarak, bu çalışmada hem ELISA hem de RT-PCR yöntemi ile Akdeniz Bölgesi'nde EMDV' nin patlıcan bitkisinde enfeksiyon oluşturduğu teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Surveys were carried out to determine the prevalence some viruses infecting eggplant (Solanum melongena) in eastern Mediterranean region, in the summer and autumn of 2014-2015. A total of 296 symptomatic plant samples exhibiting mottling, vein, yellowing and curling on leaves and stunting with poor fruit set, were collected from different eggplant fields located in Adana, Mersin, Kahramanmaras, Osmanye and Hatay provinces. First of all, the samples were tested serologically by Double antibody sandwich enzyme-linked immunosorbent assay (DAS-ELISA), using commercial antisera kits for Alfalfa mosaic virus, Eggplant mottled dwarf virus, Potato virus Y, Tomato yellow leaf curl virus and Tobacco ringspot virus. The assay showed the presence of Eggplant mottled dwarf virus (EMDV), which belongs to Rhabdoviridae family, in 28 (25.9%) eggplant samples, whereas the results for the other viruses were negative. Reverse transcription polymerase chain reaction (RT-PCR) using EMDV specific primers confirmed the results in seven samples. The positive samples gave the expected band size of 600 bp in 2% agarose gel. In addition, mechanical inoculation studies with the selected EMDV isolate included indicator plants, such as Nicotiana glutinosa, Nicotiana tobacum, Nicotiana rustica and Cucumis sativus. Both ELISA and RT-PCR performed for some of the samples collected, confirmed that EMDV infects eggplant in eastern Mediterranean region of Turkey.