Fındık zurufu, mısır ve ayçiçeği saplarının katı biyoyakıt olarak değerlendirilebilme olanaklarının araştırılması
Investigating the utilization possibilty of hazelnut husk, maize and sunflower stalks as a solid biofuel
  1. Tez No: 438020
  2. Yazar: BAHADIR DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ALP KAĞAN GÜRDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, Karadeniz Bölgesi'nde yoğun olarak tarımı yapılan başta fındık olmak üzere, ayçiçeği ve mısır bitkilerinin hasat ve harman işlemlerinden sonra açığa çıkan tarımsal artıkların katı biyoyakıt olarak değerlendirilme olanakları araştırılmıştır. Çalışmada, sıkıştırma basıncı 0-200 bar arasında ayarlanabilen ve kalıp çapı 50 mm olan hidrolik tip bir pres kullanılmıştır. Denemelerde, iki farklı sıkıştırma basıncında (80 ve 160 MPa), iki farklı nem içeriğinde (%8-10 ve %13-15) ve iki farklı parçacık boyutunda (2-5 mm ve 7-10 mm) içi dolu briketler elde edilmiştir. Briketlerin fiziksel özellikleri ile ilgili olarak hacim ağırlığı, düşme-dayanıklılık direnci, kırılma direnci, su alma kapasitesi, hava nemi direnci değerleri belirlenmiştir. Briketlerin, yanması sonucu atmosfere salınan baca gazı emisyon değerleri ile yanma verimleri ölçülmüş ve kül içerikleri ve ısıl değerleri belirlenmiştir. Briketlerin hacim ağırlıkları yaş bazda 936 - 1216 kg.m-3 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study mainly hazelnut husk, stalk of sunflover maize which are agricultural wastes and released intensly from agricultural areas in the Black Sea region were investigated and evaluated an a solid biofuel. A hydraulic type press having 0-200 bar pressure range and 50 mm press die diameter was used for manufacturing the briquettes. The briquettes were pressed under two different compression pressures (80 and 160 MPa), with two different moisture contents (%8-10 and %13-15) and particle sizes (2-5 and 7-10 mm). Some physical properties of briquettes such as bulk density, tumbler index, shatter index, water absorption capacity, moisture and equivalent humidity content were determined. Gas emissions values of briquettes after combustion and the combustion efficiency were measured. Ash contents and calorific values were also determined. All the data obtained from experiments are evaluated statistically. The density values of briquettes in wet basis varied between 936.24-1216 kg.m-3.