Lökosit ayırımında kullanılabilecek kan filtre medyasının melt-blown tekniği ile poliester-poliamid karışım polimerlerinden üretim parametrelerinin belirlenmesi
Determination of production parameters of polyester-polyamide mixing by melt-blown technique which can be used to blood filter media of leukocytes filtration
  1. Tez No: 438024
  2. Yazar: FİRDEVS MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN HODA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde gelişmiş ülkeler kan tranfüzyonunda tam kan yerine hastanın ihtiyacı olan kan bileşenini kullanmaktadır. Tam kanı bileşenlerine ayırmak için birçok metot kullanılmaktadır ve bunlardan en yaygın kullanılanı ise filtrasyon metodudur. Lökosit filtrasyonunda amaç, hastalara eritrosit transfüzyonu için kan torbalarındaki lökositlerin sayısını azaltmaktır. Lökosit filtreleri aynı zamanda kandaki lökosit sayısını azaltarak hastanın doğrudan tedavisini gerçekleştirmek amacıyla da geliştirilmiştir. Bu yöntem romatoid artrit (eklemlerde iltihap şeklinde meydana gelen romatizmal hastalıklar), ülseratif kolit (kalın bağırsağın iç yüzeyini tutan inflamasyon gelişmesi sonrası karın ağrısı, ishal gibi hastalıktır) gibi hastalıklar için de tedavi yöntemi olarak kullanılmaya uygundur. Lökosit ayırmada kullanılan filtreler üzerinde yapılan araştırmalarda filtrasyon mekanizmasının eleme ve adhezyon etkisiyle sürdüğü görüşü öne sürülmektedir. Bu tez çalışmasında, PBT ve PA-12 lif katmanları kullanılarak adhezyon etkisiyle tam kandan lökosit hücrelerini spesifik olarak ayıracak filtreler geliştirildi. Her iki polimerin kullanılması ile oluşturulan filtredeki katman sayısı ve gözenek boyutlarının optimizasyonu yapılarak yüksek performanslı lökosit filtresi üretimi gerçekleştirildi. Filtre üretiminde kullanılan lif katmanlarını oluşturmak için melt blown tekniği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in develop countries transfusion of the blood components are required by the patients instead of the whole blood.Many methods are used toseperate the whole blood andfiltration of blood is commonly used method. The purpose of the leukocyte filration is to decrease the level of leukocyte in blood while keeping the eritrosite level high prior to transfussion. Because, it has been reported that during blood component transfusion therapy, leukocytes can cause manyadverse reactions, including nonhemolytic febrile transfusion reaction with high fever and vomiting, platelet refractoriness, grafted versus host disease, and transmission of viruses, such as cytomegalovirus and HIV. It is proposed that the most effecting factors in the mechanism of the filtration of leukocyte are mechanical sieving and adhesion. So, in this thesis, it is used two different nonwoven layers composed of two different polymers (PBT and PA-12) which both of them causes adhesion. The optimization is performed regarding the numbers of layers causing sieving and adhesion. To get nonwoven polymer layers melt blown technique is utilized.