Lökosit ayrımında kullanılabilecek kan filtre medyasının Melt-Blown tekniği ile poliamitten üretim parametrelerinin incelenmesi
Investigation of production parameters of blood filter media produced from polyamide by Melt-Blown technique that can be used for leukocyte separation
- Tez No: 570278
- Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN HODA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Herhangi bir nedenle kan kaybetmiş veya kan bileşenlerinden herhangi birisi eksik olan hastaya bir verici tarafından kan veya kan bileşenlerinin aktarılması işlemine kan nakli denilmektedir. Kanında eksik bileşenler (trombosit, plazma, lökösit vb.) bulunan hastalara vericiden alınan tam kanın ilgili bileşeni çeşitli metotlarla ayrılarak hastaya nakledilir. Standart tekniklerle ayrılıp, hazırlanan tüm kan bileşenlerinde mutlaka lökosit (beyaz kan) hücreleri kalıntısına rastlanmaktadır. Yapılan çalışmalar eritrosit ve trombosit bileşenlerinin hastaya nakli gerçekleştirildikten sonra içerisindeki lökosit kalıntısının hasta üzerinde yan etkilere sahip olduğu görülmüştür. Bu nedenle hastaya verilen kanın içerisinde bulunan lökosit kalıntısının ayrılması önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında vericiden alınan kanın Kızılay'da kan komponentlerine ayrılmadan önce kan içerisinde bulunan lökositi veya hasta başında vericiden doğrudan hastaya aktarmak için kandaki lökositi maksimum seviyede ayırabilecek ve aynı zamanda kırmızı kan hücresi kaybını minimum seviyede tutacak lökosit filtresi üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasında Melt-Blown tekniği ile poliamid-12 polimerinden filtre üretimi yapılarak lökosit ayrımında kullanım potansiyelleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The process of transferning of blood or its components given by the donor to a patient who has lost his blood for any reason or if any of the blood components is missing called as blood transfusion. The blood taken from a donor is separated its components (platelets, plasma, leukocytes, etc.) by various methods and just the incomplete component of the blood of the patient is transferred. All of the blood components which are prepared by standard techniques have the residues of leukocytes. Studies have shown that leukocytes that are not purified from separated components of the blood have side effects on the patient after transplantation of erythrocyte and platelet components into the patient. Therefore, it is important to remove leukocytes from the components of the blood before transfusion to the patient. In this thesis, production of leucocyte filter which is used for purifying leucocytes from the blood taken from the donor before separation of its components in Kızılay or used for separating leucocytes from the blood during direct transfusion on side while keeping the erythrocyte loss minimum was studied. In this, potential use of filter produced from polyamide polymer by Melt-Blown technique for leukocyte seporation were investigated.