Dalga parametrelerinin yapay zeka teknikleri ile tahmini
Forecasting wave parameters with artificial intelligence techniques
  1. Tez No: 438043
  2. Yazar: SERBAY YÖNTEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIFAT TÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dalga yüksekliği parametrelerinin (H1/3, H1/10 vb.) doğru ve tutarlı olarak tahmin edilmesi kıyı yapıları tasarımında önem arz etmektedir. Yapının önem derecesi tasarımda kullanılacak olan dalga yüksekliği parametresini etkilemektedir. Bu çalışmada, Filyos Deniz Yöresi'nde ölçülmüş olan H1/3, H1/10, Hort, Hmax değerleri ve diğer dalga karakteristikleri kullanılarak dalga yüksekliği parametrelerinin tahmini için yapay zeka teknikleri (Yapay Sinir Ağları-Artificial Neural Networks-ANN, Uyarlamalı Ağ Temelli Bulanık Çıkarım Sistemi-Adaptive Neural Network Based Fuzzy Inference Systems-ANFIS) kullanılmıştır. Dalga yüksekliği parametrelerinin tahmininde her yapay zeka tekniği için alt modeller oluşturulmuştur. Akademik çalışmalarda sık kullanılan yapay zeka teknikleri söz konusu deniz yöresi için değerlendirilmiş ve dalga yüksekliği parametrelerinin tahmini için en uygun teknik belirlenmiştir. Söz konusu teknikler birbirleri ile karşılaştırılmış, avantajlı ve dezavantajlı yönleri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; dalga yüksekliği parametreleri tahmininde yapay zeka tekniklerinin geleneksel lineer regresyon, zaman serileri vb. yöntemlere göre daha tutarlı ve doğru sonuçlar ortaya koyduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda modellenen dalga yüksekliği parametreleri arasında karşılaştırma yapılmış ve bu parametrelerin hangi yapay zeka tekniği ile daha doğru sonuçlar verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is important accuracy and forecasting of wave parameters (H1/3, H1/10 vb.) in design of coastal structures. Wave height parameter used in the design which determines structure's the degree of importance. In this study, using H1/3, H1/10, Hort, Hmax values and other wave characteristics that were measured at Filyos Sea Region, artificial intelligence techniques (Artficial Neural Networks-ANN, Adaptive Neural Network Based Fuzzy Inference Systems-ANFIS) were developed which forecasts wave height parameters. In estimation of wave height parameters, sub-models were created for each artificial intelligence technique. Commonly used artificial intelligence techniques in academic studies evaluated for that sea region and the most appropriate method is determined for forecasting wave parameters. These methods are compared with each other and evaluated advantages and disadvantages cases. As a result, artificial intelligence techniques were found to be far ahead compared to traditional methods in forecasting wave parameters. Therewithal, modeled wave height parameters compared between and it was determined that parameters gave more accurate results which model and techniques.