Safra taşlarının (Antalya) fiziksel, kimyasal ve mineralojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of physical, chemical and minerological properties of gallstones (Antalya)
  1. Tez No: 438044
  2. Yazar: DİLEK KABAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜRHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yaşayan canlılar olarak varlığımızın temelini oluşturan tüm elementler doğada bulunmaktadır. Sağlığımız için gerekli olan tüm bu elementlerin çeşitli konsantrasyonları, insan vücuduna, besinler, su ve hava yoluyla girebilmektedir. Elementlerin konsantrasyonundaki artış, canlı organizmanın biyolojik işlevlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu olumsuz etkilerden biri de safra kesesi taşlarının oluşumudur. Bu çalışmada, Antalya ili ve civarında yaşayan hastalardan alınmış, safra kesesi taşı örneklerinin kimyasal, fiziksel ve mineralojik özellikleri araştırılmış, karşılaştırılmış ve bu taşların oluşumunda, tıbbı jeolojinin rolü ortaya konulmuştur. 69 adet örnek, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji bölümünden, hasta hakları prosedürüne uygun olarak, temin edilmiştir. Her bir örneğe ait fiziksel özellikler belirlenmiştir. Safra Taşları siyah, kahverengi, sarımsı, yeşil renklerde ve çapları 0,1-4,4 cm arasında değişmektedir. Kimyasal (FTIR) analiz sonuçlarına göre struvit, apatit, vitlokit nevberyit, karbon apatit, hidroksil apatit, kalsiyum fosfat karbonat, aragonit, kalsiyum bilirubinat, alüminyum silikat, baryum asetat, aragonit, kalsit, palmitik asit belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
All the elements that form the basis of our existence as living organisms are found in nature. Various concentrations of these all the necessary elements for our health, the human body, nutrients, water and air can enter through. The increase in concentration of elements, the biological functions of living organisms are affected negatively. One of these negative effects is the formation of gallstones. In this study, taken from patients living in and around the province of Antalya, chemical samples gallstones, physical and mineralogical properties were investigated , compared and in the formation of these stones , medicine has revealed the role of geology. 69 samples were collected from the pathology department of Akdeniz University Faculty of Medicine , patients' rights in accordance with the procedure was obtained. Each sample's physical properties were determined. Gallstones are black, brown, yellowish-green color and varies between 0.1-4.4 cm in diameter. Chemical (FTIR) analysis according to struvite , apatite, whitlockit A, newberyit carbon apatite, hydroxyapatite, calcium phosphate, carbonate, aragonite, calcium bilirubinate, aluminum silicate, barium acetate, aragonite, calcite, palmitic acid were determined.