Endüstriyel mikrodalga kaynaklara maruz kalan dokulara indüklenen elektromanyetik alanın ve sıcaklık artışının çözümlenmesi
Analysis of temperature rising and induced electromagnetic field on tissues exposed to industrial microwave sources
  1. Tez No: 438042
  2. Yazar: TUĞRUL AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Son yıllarda uydu yayın sistemleri, mikrodalga fırınlar, indüksiyon fırınları, polis ve ordu radar sistemleri, tıbbi görüntüleme gibi cihazların kullanımının hızlı bir şekilde artmasıyla insanlar sürekli elektromanyetik dalgalara maruz kalmaktadır. Özellikle endüstride kullanılan yüksek güçlü mikrodalga kaynakları insan sağlığı üzerinde ciddi riskler oluşturmaktadır. İndüksiyon fırını ve buna benzer cihazların gerek hatalı kullanımı gerekse cihazlarda meydana gelen kaçaklar nedeniyle cihazı kullanan kişinin beyninde, gözünde ve deri dokusunda ciddi hasarlar meydana gelebilmektedir. Bu çalışmada, endüstriyel mikrodalga kaynaklarının çalışma frekansları olan 915, 1800, 2100 ve 2450 MHz frekanslarında dokularda oluşan SAR değeri ve sıcaklık artışı, çok katmanlı doku modeli kullanılarak hesaplanmıştır. Analitik ve nümerik analizler, CST Microwave Studio ve MATLAB programları yardımıyla ayrı ayrı yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, güvenlik limit değerleriyle karşılaştırılmış ve limitlerin altında olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, people are often exposed to electromagnetic waves because of increasing of using devices such as satellite broadcasting systems, microwave ovens, induction ovens, police and army radar systems and medical imaging. Particularly, the microwave sources which used in industry have extremely effects on human health. Because of inaccurate using of devices such as induction ovens etc. or leakage from from devices, serious damages can be occured in the brain, eye and skin tissue of the person who uses the device. In this study, at the frequencies of 915, 1800, 2100, 2450 MHz which are operating frequencies of industrial microwave sources, the SAR value and temperature rising in the tissues was computed by using multi layered tissue model. Analytical and numerical analysis were made by using of CST Microwave Studio and MATLAB programs. The results were compared with safety limit values and observed that they are under the safety limits.