The synthesis of new compounds that exhibit fluorescence calix[4]arene and investigation of ion binding properties
Floresans özellik gösteren yeni kaliks[4]aren bileşiklerinin sentezi ve iyon bağlama özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 438088
  2. Yazar: BURCU GİRGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZEN KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Supramoleküllerin önemli bir bölümünü oluşturan kaliksarenler bu alandaki diğer moleküllere kıyasla kolay sentezlenebilmeleri ve çok fazla türevlerinin hazırlanabilmesinden dolayı en çok dikkat çeken makrosiklik bileşikler olmuşlardır. Ayrıca kaliksarenlerin, katyon, anyon ve organik moleküller için uygun birer reseptör olabilme özelliğinden dolayı bu grup bileşiklere ilgi giderek artmıştır. Bu çalışmada ise, reseptör özelliği olabilecek kumarin esaslı yeni kaliks[4]aren türevleri sentezlenmiştir. Sentezlenen yeni kaliks[4]aren türevlerinin yapıları spektroskopik yöntemlerle (FT-IR ve 1H-NMR) aydınlatılmıştır. Daha sonra elde edilen bu bileşiklerin reseptör özelliklerini araştırmak için çeşitli metallere (Na+, K+, Mg2+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Ag+, Hg2+, Fe2+, Co2+, Ni2+, Cu2+, Zn2+, Pd2+, ve Al3+) karşı olan ilgileri UV-vis. ve floresans spektrometresi yardımı ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Supramolecular chemistry well known calixarens, cation, anion and can be synthesized as a receptor suitable for organic molecules and much derivative is a class of compounds which may be prepared. These compounds can be easily sythesized because they have two active functional corners defined as lower rim and upper rim. In this study, coumarin-based new calix[4]arene derivatives were synthesized. Firstly, structures of the all compounds were characterized by spectroscopic methods (UV-vis, FT-IR, 1H NMR). Secondly, ion binding properties of synthesized compounds were investigated with various metals (Na+, K+, Mg2+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Ag+, Hg2+, Fe2+, Co2+, Ni2+, Cu2+, Pd2+ and Al3+) by fluorescence and UV-vis spectrometer