Yapısal eşitlik modeli ve bilgisayarlı argüman delfi yöntemi kullanarak internet ve mutluluk ilişkisinin araştırılması
Research of internet and happiness relation by using structural equation modeling and computerized argument delphi method
- Tez No: 438109
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM YILDIRIM İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İstatistik, Science and Technology, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye'deki mutluluk oranının yıllar içinde düşüş gösterdiği ve internet kullanım oranın arttığı, konu ile ilgili devlet kurumlarının internetin olumsuz etkilerinden halkı korumak için mücadele etme kararı aldığı ve sosyal hayatında mutsuz olan bireylerde internet bağımlılığının daha yüksek olduğu ilgili makamlarca tespit edilmiştir.İnternet ve mutluluk arasındaki ilişkinin boyutu ve birbirini nasıl etkilediği tezin amacı olup, günümüz veri toplama teknolojileri kullanılarak karşılaştırılmalı analiz teknikleri sayesinde sonuca ulaşılmıştır. İnternet ve mutluluk arasındaki ilişki yapısal eşitlik modeli ve bilgisayarlı argüman delfi yöntemi birlikte kullanılarak, bu tez kapsamında araştırılmıştır. Bu araştırmada anket metodunun muadili olduğu iddiasıyla 211 kişiye bilgisayarlı argüman delfi yöntemi uygulanmış ve inceleme sonucunda eksik bırakılan, hatalı işaretleme yapılan veriler temizlendikten sonra 190 kişinin verisi analize tabi tutulmuştur. Yapısal eşitlik modeli ve bilgisayarlı argüman delfi yöntemleri kullanılarak veriler analiz edildiğinde, mutluluk, internet kullanımı ve zihinsel algı durumu arasında bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca bilgisayarlı argüman delfi yöntemi ile katılımcıların internet kullanımına olumlu baktıkları ancak aşırı kullanım veya amaç dışı kullanımı konularında çekinceleri olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Kullanıcıya etkin ve katılımcı bir ortam sunan Web 2.0'a uygun olarak uygulanan bilgisayarlı argüman delfi yöntemi aracılığıyla toplanan yarı yapısal verilerin analizinde ortaya çıkan sonuçlar ile bir yapısal eşitlik modeli olan faktör analizi kullanılarak elde edilen sonuçların benzer olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar neticesinde, ihtiyacın bilgisayarlı argüman delfi yöntemi sayesinde azalacağı bulgusuna varılmıştır. Bu tez çalışması, bilgisayarlı argüman delfi yöntemi ve anket uygulaması yöntemlerini birlikte kullanan ilk ulusal çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Decrease the amount of happiness and an increase in the Internet usage rate over the years in Turkey, the state institutions on the subject has decided to fight in order to protect the public from the negative effects of the Internet and higher of Internet addiction at unhappy individuals in their social life has been determined by the authorities. The size of the relationship between the Internet and happiness and how they affect each other are the aim of the thesis and, the results thanks to comparative analysis techniques by using today's data collection technologies were reached. Using together structural equation model and computerized argument delphi method the relationship between Internet and happiness was investigated within this thesis. In this research, it is claiming computerized argument delphi method is the equivalent of the survey method, of the left of 190 people' data has been analyzed after 211 people' incomplete data and incorrect markings was cleaned. Data analysis when using together the structural equation modeling and computerized argument delphi methods, it was found a relationship among happiness, Internet and mental perception. Also, with computerized argument delphi method, it was reached like results the respondents look positively using the internet but they have excessive use or the diversion use. Web 2.0 offers effective and a participatory environment for user, factor analysis's results as a structural equation modeling with the obtained results with analysis of semi structured data are similar, in accordance with it's applicable computerized argument delphi method. As a result, the need was reduced thanks to computerized argument delphi method and arrived at a conclusion. This thesis study is the first national study using computerized argument delphi method and survey method together.