Titreşim spektroskopisi ile mikrobiyal identifikasyon
Microbial identification with the vibrational spectroscopy
  1. Tez No: 438119
  2. Yazar: GÖRKEM BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET GÜVEN, YRD. DOÇ. DR. MERYEM TÜRKAY AYTEKİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada ökaryotik mikroorganizmaların titreşim spektroskopisi ile identifikasyonu amaçlanmıştır. Titreşim spektroskopisi kızılötesi ve Raman spektroskopi yöntemleri olmak üzere iki kısımda incelenebilir. Bu iki yöntem birbirine bağlı olmasına rağmen kızılötesi ve Raman spektrumları tam olarak aynı değildir ve her biri kendine has özelliklere sahiptir. Çalışmada beş maya ve üç dermatofit fungus Sabouroud dextrose agar (SDA) besiyerinde geliştirilmiş ve FT-IR ve Raman spektroskopisi ile profil analizleri yapılmıştır. Raman spektroskopisi ile SERS analizinde sinyal artışı gözlenmiş ve analiz sonrası elde edilen spektrumlar SPSS istatistik programı yardımıyla Hiyerarşik Küme Analizi yöntemi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Çalışmada kullanılan mayaların; Candida albicans, Candida tropicalis, Candida krusei, Candida parapsilosis, Trichosporon asahii bir kümede ve dermatofit küflerin; Microsporum canis, Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes ayrı bir kümede toplandığı gözlenmiştir. Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) görüntüleri gümüş nanopartiküller ve mikroorganizmalar arasındaki etkileşim gücünün hücre duvarının biyokimyasal yapısına bağlı olduğu sonucunu vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, identification of eukaryotic microorganisms was aimed by using vibrational spectroscopy. Two methods of vibrational spectroscopy are Infrared and Raman. Although these two methods are connected to each other, the infrared (IR) and Raman spectra are not exactly the same and, each has its own characteristics. Five species of yeasts and three species of dermophytes were grown on SDA and their profiles were analyzed by FT-IR and Raman spectroscopy. The signal enhancement was observed via SERS, which is the method of Raman spectroscopy, and the spectra obtained was compared using Hierarchical Cluster Analysis by SPSS statistics programme. It was observed that yeasts; Candida albicans, Candida tropicalis, Candida krusei, Candida parapsilosis, Trichosporon asahii congregated in one cluster and the dermatophytes; Microsporum canis, Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes congregated in another cluster. It was concluded that, the silver nanoparticles and the strength of the interaction between the cell walls of the microorganisms depend on the biochemical structure by looking at the images taken from scanning electron microscope (SEM).