Kentsel dönüşüm alanı belirlemede cbs tekniklerinin kullanımı: Bozüyük kent merkezi örneklemi
Useing gis techniques to determine the urban transformation area: Sample of Bozuyuk city center
- Tez No: 438118
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN UYGUÇGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geography, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kentsel standartlarının yükseltilmesi amacıyla bir planlama aracı olarak kullanılan kentsel dönüşüm için karar verme sürecinde hangi ölçütlerin göz önüne alınacağının, hangilerinin hariç tutulacağının, belirlenen ölçütlerin verilecek kararı hangi düzeyde etkileyeceğinin etkin ve tarafsız bir şekilde belirlenmesi oldukça önemlidir. Çok ölçütlü karar destek analizleri ile Coğrafi Bilgi Sisteminin (CBS) görselleştirme ve analiz fonksiyonlarının birleşmesi, kentsel dönüşüm uygulamasını akılcı hale getirerek kentsel dönüşüm alanının belirlenmesinde sürecin hızlanması ve karar verme eyleminin iyileşmesine olanak sağlamaktadır. Çalışmada CBS ile Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) entegre edilerek Bilecik ili Bozüyük İlçesinde 2500 hektarlık bir kentsel alanda, AHS modeli ve konumsal analizler ile kentsel dönüşüm uygunluk haritası elde edilmiştir. Çalışmanın amacı kentsel dönüşümle ilgili bir model geliştirmekten ziyade, CBS ve AHS olanaklarının kentsel dönüşüm sürecinde uygulanabilirliğini ortaya koymak ve bunu bir örneklem üzerinde uygulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In a decision process for urban transformation as a planning tool to increase urban standards, it is critically important to determine the criteria efficiently and objectively such as; what criterias to be considered or excluded and the level of effect of the specified criteria on the final decision. The combination of multi-criteria decision support analysis and the visualization and analysis functions of Geographic Information System (GIS) speed up the process to determine the urban transformation areas and to improve the decision-making actions by enabling rational urban transformation applications. In this study, the urban transformation suitability map of 2,500 hectares urban area in Bozüyük, Bilecik was obtained using the spatial analysis methods and Analytic Hierarchy Process (AHP) model by integrating GIS and AHP. The aim of the study rather than developing a model for urban transformation, to demonstrate the applicability of GIS in urban planning process and implement it on a sample.