Eskişehir'deki sulama göletlerinin su kalite indekslerinin belirlenmesi ve ekolojik açıdan değerlendirilmesi
Determination of water quality index of ponds and evaluation in terms of ecological in Eskisehir
  1. Tez No: 438132
  2. Yazar: ERHAN UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Su, canlıların yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmelerini sağlayan en önemli faktörlerden birisidir. Su kalitesi ise belirlenmiş kullanımlar ile ilgili su kütlesi veya su kaynağının durumunu göstermektedir. Su kalitesinde fiziksel, kimyasal ve biyolojik parametrelerin birbirleri ile olan ilişkileri incelenirken parametrelerin farklı birimlerde olmasının bazı zorluklara neden olmasından yola çıkılarak su kalite indeksleri oluşturulmuştur. Su kalite indeksi (WQI) Horton tarafından 1965 yılında su kalite değişkenleri olan pH, koliform, iletkenlik, alkalinite, klorür, çözünmüş oksijen verileri kullanılarak geliştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında, Eskişehir İlinde bulunan altı göletten 2013-2014 tarihlerinde mevsimsel olarak alınan yüzeysel su örneklerinde sıcaklık (yüzey ve dip sıcaklık farkı), pH, bulanıklık, fekal koliform, çözünmüş oksijen, biyokimyasal oksijen ihtiyacı, toplam fosfat, toplam nitrat ve toplam katı madde analizleri yapılmış ve NSFWQI (Ulusal Sanitasyon Vakfı Su Kalitesi İndeksi) metodu ile su kalite indeksi hesaplanmış ve ekolojik açıdan değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Water is an one of the important factor to continue the vital activities of living organisims. Water quality shows the status of the related to determined use of water resources and water mass. While the relationship among physical, chemical and biological parameters examined in water quality and water quality index is generated because of the difficulties of the parameters in different unit. Water quality index (WQI) was developed in 1965 by Horton with using the pH, coliform, conductivity, alkalinity, chloride, dissolved oxygen datas. In this study, the surface water samples were taken from six ponds in Eskişehir in 2013-2014 seasonally and temperature (surface and bottom temperature) pH, turbidity, fecal coliform, dissolved oxygen, biochemical oxygen demand, total phosphate, total nitrate and total solids were analyzed in the water samples. Water quality index was calculated with NSFWQ (National Sanitation Foundation Water Quality Index) and evaluated ecologically.