Çok oturumlu sınavlarda öğrenci bina ataması için matematiksel modeller ve çözüm yaklaşımları
Mathematical model and solution approaches for student-examination building assignment in multisession exams
- Tez No: 438133
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA KAMIŞLI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez kapsamında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi'ne kayıtlı öğrencilerin sınav binalarına atanması problemi ele alınmıştır. Ele alınan problemle benzer özelliklere sahip olan çalışmalar eğitimsel zaman çizelgeleme başlığı altında araştırılmıştır. Literatür araştırmasından sonra problemin çözümü için çok amaçlı karma tamsayılı doğrusal olmayan bir matematiksel model geliştirilmiş ve matematiksel modelin çözümleri incelenmiştir Öğrenci sınav yeri atama problemi Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sistemine ait büyük boyutlu bir gerçek hayat problemi olduğu için matematiksel modelin problemin çözümünde yetersiz kaldığı görülmüştür. Buradan yola çıkarak problemin çözümü için sıralama temelli çok amaçlı bir sezgisel algoritma geliştirilmiştir. Geliştirilen sezgisel algoritma ile elde edilen sonuçlar, matematiksel modelleme ile elde edilen sonuçlar ve mevcut sistem çıktıları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we focused on assignment of students which enrolled at Anadolu University's distance education system to examination buildings. The studies similar to undertaken problem are investigated under the head of educational timetabling. After literature research multi objective mixed-integer nonlinear mathematical model is developed to solve the problem and the solution of the mathematical model is examined. Mathematical model has been found inadequate because students-examination building assignment which is belong to Anadolu University Open Education system is a large size real life problem. Starting from this point of view, an order-based multiobjective heuristic algorithm is developed to solve the problem. The obtain solutions by the proposed algorithm are compared with the solution obtained by the mathematical modelling and the out of existing system.