Enterprise risk management and its effect on firm value in Turkey
Kurumsal risk yönetimi ve Türkiye'de şirket değeri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 438194
  2. Yazar: MUHAMMAD FARHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM SAYILIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kurumsal Risk Yönetimi (KRY), riskleri şirket stratejisi bağlamında ele alan ve riskleri portföy bakış açısıyla iyi tanımlanmış risk sorumlulukları ve güçlü risk izleme süreçleri aracılığıyla yöneten bütünleşik bir risk yönetimi yaklaşımıdır. Bu çalışmanın amacı Borsa İstanbul'da kayıtlı 130 imalat şirketi için KRY'nin şirket değerine etkisini araştırmaktır. Bu nedenle, 2008-2013 dönemine ait toplanan finansal verilere panel veri regresyon modelleri uygulanmıştır. Bağımlı değişken şirket değerini temsil etmek üzere Tobin'in Q'su olarak ele alınmıştır. Bağımsız değişken ise KRY uygulaması olup kontrol değişkenleri şirket büyüklüğü, kaldıraç ve karlılıkla ilgili rasyolardır. KRY ile şirket değeri arasında ilişki olduğu hipotezi test edilmiştir. Bulgularımız, şirket değeri ile KRY arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki olmadığını göstermektedir. Şirketlerin KRY'yi nasıl uyguladıklarını araştırmak ve KRY'yi uygulamaktaki güdüleri, uygulama zorlukları ve KRY'nin benimsenmesinin etkileri vb. konularda bilgi almak amacıyla anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anketi yanıtlayan 29 şirketten 26'sı KRY uyguladıklarını belirtmiştir. KRY'ye geçilmesinin temel nedenleri arasında Yönetim Kurulu'nun talebi ve kurumsal yönetişim ilkelerine uyum ön plana çıkmaktadır. KRY uygulaması ile gözlemlenen değişimlere ilişkin olarak kurumsal yönetişim ilkelerine uyumun güçlendiği ve risk yönetiminden sorumlu alanların koordinasyonunun arttığının vurgulanmaktadır.KRY uygulamasında karşılaşılan sorunlar değişime direnç ve KRY'yi desteklemeyen örgüt yapısı ve kurum kültürü olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Enterprise Risk Management (ERM) is an integrated risk management approach, which considers risks in the context of business strategy and manages them with a portfolio perspective through well defined risk responsibilities and strong risk monitoring processes. The purpose of this study is to examine the impact of ERM on firm value for 130 firms operating in the manufacturing industry and listed in Borsa Istanbul. To investigate the relationship between ERM and firm value. For this purpose, we utilized panel regression models on financial data collected in the period 2008-2013. The dependent variable is Tobin's Q, which is used as a proxy of firm value. The independent variable is ERM implementation, whereas the control variables are firm size, leverage ratios and profitability ratios. We tested the hypothesis that there is a relationship between ERM and firm value. Our findings suggest that there seems to be no statistically significant relationship between firm value and ERM. We also employed a survey to explore how firms implement ERM and obtain information about motivation behind adoption of ERM, challenges of ERM implementation and effects of ERM adoption etc. 26 of 29 manufacturing companies, which responded the survey questions seems to be implementing ERM. The key driving forces for ERM adoption seem to be request of Board of Directors and compliance with corporate governance principles. The most important changes observed with the implementation of ERM are compliance with corporate governance principles and more coordination with different areas responsible for risk management. The most important problems encountered in the implementation of ERM seem to be resistance to change and organizational structure or corporate culture discouraging ERM.