6098 sayılı Türk Borçlar Kanununa göre adi ortaklıkta dış ilişkiler
External affairs in simple partnership according to Turkish code of obligations no 6098
  1. Tez No: 438195
  2. Yazar: ÖMER ALİ GİRGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİYE ŞEN DOĞRAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Adi ortaklık 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 620 ilâ 645. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Adi ortaklık tüm ortaklık tiplerinin temelidir. Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenen ticaret ortaklıklarından farklı olarak adi ortaklığın tüzel kişiliği yoktur. Tüzel kişiliğe sahip olmayan bir kişi topluluğu ise haklara ve borçlara sahip olamaz. Çalışmada tüzel kişiliği olmayan bir ortaklığın üçüncü kişilerle ilişkilerinin usulü ve niteliği incelenmiştir. Ayrıca yapılan işlemlerden doğan borçlardan kimin, nasıl sorumlu olacağı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Simple partnership is regulated in the articles no. 620 to 645 of Turkish Code of Obligations. Simple partnership is the base of all partnership types. Simple partnership has no legal entity distinct from commercial partnerships which are regulated in the Turkish Commercial Code. A community which do not have legal entity can not have debts and rights on its own. In the study, the relationship procedure between strangers and a partnership without legal entity and legal characteristic of the relationship is analyzed. Furthermore, debts generating from transactions are ascertained.