Milletlerarası mal satımı sözleşmesinde (CISG) alıcının sözleşmeyi ihlâli ve sonuçları
The breach of the contract by the buyer and its effects under the united nations convention on contracts for the international sale of goods (CISG)
- Tez No: 438231
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Uluslararası Taşınır Mal Satımına İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi, Viyana Antlaşması veya İngilizce kısaltması olan CISG olarak da bilinen Uluslararası Antlaşma, Milletlerarası taşınır mal satımına uygulanacak maddî hukuk kuralları içeren yeknesak hukuku oluşturur. Viyana Antlaşması, 10 Nisan 1980 tarihinde 62 ülkenin katıldığı Viyana Konferansı'nda oybirliği ile kabul edilmiştir. Şu anda, 84 ülkenin taraf olduğu ve dünya ticaretindeki çoğunluk tarafından kabul edilmiş ve Türkiye'nin de 1 Ağustos 2011 tarihi itibariyle taraf olduğu bir Uluslararası Antlaşmadır. Türkiye, Antlaşmaya taraf olma sürecinde 11.01.2011 tarihinde 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nu kabul etmiş ve bu Kanun 01.07.2012 tarihi itibariyle de yürürlüğe girmiştir. TBK'nın satış sözleşmesine ilişkin hükümleri ile Viyana Satım Sözleşmesi hükümleri birçok noktada farklılık göstermektedir. Bu farklılıklardan en çok dikkat çeken, TBK'nın ifa engelleri sistemi olarak Viyana Antlaşması'ndan farklı bir sistem benimsemiş olmasıdır. Bu çalışmada bir ifa engeli olan, Viyana Satım Antlaşması'na göre alıcının sözleşmeye aykırı davranışı dolayısıyla satıcının talep edeceği haklar TBK'da benimsenen sistemle karşılaştırmalı olarak açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
“United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods,”referred to as the“Vienna Convention”or abbreviated as“CISG”provides a uniform regime for contracts for the international sale of goods. The Convention was adopted unanimously by 62 States at a diplomatic conference in Vienna on 10 April 1980. As of 8 June 2016, the Convention has 84 state parties that account for the majority of the world trade, including Turkey, which ratified the Convention on 1 August 2011. Turkey, during the ratification process of the CISG, adopted the“Turkish Code of Obligations”on January 1, 2011. The Code entered into force on July 1, 2012. The provisions of the Code regarding the contracts for the sale of goods differ from the provisions of the CISG at many points. The most striking difference is that the Code stipulates a different regime than the CISG regarding non-performance of the obligations. This study addresses the remedies of the seller for the breach of the contract by the buyer under the CISG by comparing related provisions of the“Turkish Code of Obligations.”