Tanzimat döneminin sonuna kadar Osmanlı Devletinde padişahlık makamı
The sultanate authority of the OttomanEempire until the end of tanzimat period
  1. Tez No: 438232
  2. Yazar: MERVE ÜNAL AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Türkler, tarih içerisinde farklı devletler kurarak varlıklarını sürdürmüşlerdir. Türklerin kurmuş olduğu devletlerde yönetim devlet başkanı ve yardımcıları ile sağlanmıştır. Eski Türk devletlerinde bu kişi kağan, han gibi unvanlar almıştır. İslamiyet'in kabul edilmesiyle birlikte hükümdar; sultan, padişah, halife gibi unvanlar kullanılmıştır. Türklerin kurmuş olduğu en uzun soluklu devletlerden biri olan Osmanlı devleti başlamıştır. Osmanlı devletinde güçler ayrılığı ilkesi mevcut olmadığı için devletin, başlangıçta bir beylik olarak ortaya çıkmıştır. Eski Türk gelenekleri ve İslami öğelerle harmanlanan devlet anlayışı Fatih döneminden itibaren değişmeye yasama, yürütme ve yargılama fonksiyonu padişahın tekelinde toplanmıştır. Ancak Fatih, merkezi bir devlet kurmak adına padişahın bu yetkilerini vezir-i âzâm, dîvân-ı hümâyun ve diğer devlet adamlarına devretmiştir. Padişah bu yetkilerini yine de eski Türk gelenekleri ve şer'i hükümler çerçevesinde kullanmaya devam etmiştir. Devlet düzeninde bozulmaların başlamasıyla birlikte yenileşmeye ihtiyaç duyulmuştur. Padişahlar Batı'nın üstünlüğünü kabul ederek askerî alan başta olmak üzere birçok alanda yenilikler yapmışlardır. Özellikle bu dönemde divanın yerini alan Meşveret meclisleri, yeni kurulan nazırlıklar ve diğer meclisler parlamentarizm alanında atılan önemli adımlar olmuştur. Padişahlık makamı, yine bu dönemde devlet kademesinin en tepesinde yer alan güç olarak varlığını korumuştur. Ancak Tanzimat ve Islahat Fermanları ile padişah kendi iradesiyle egemenliğini reaya lehine sınırlandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, Turks have maintained their existence by establishing different states. The administration of the Turkish states was mediated through the head of the state and his assistants. In old Turkic states, these people assumed the title of 'kagan' such as.The emperor assumed the title of sultan, padishah, khalifa such as. Since acceptance of Islam. The Ottoman State was previously established as a principality. The state administration blended with old Turkish customs and Islamic elements began to change from the Fatih period. In the Ottoman Empire, legislative prerogative, executive power and judicial function were gathered at the sultan's monopoly due to the absence of the principle of separation of powers. However, Fatih delegated these sultan's authorities to the grand vizier and the other statesmen for establishing central government. Even so, the Sultan exercised these powers within the scope of old Turkish customs and sharia law The reform was needed by virtue of defects in the state system. The Sultans made innovations in numerous fields, especially in the military field by accepting the superiority of the West. In this period, consultancy council which replaced the Ottoman council, new ministries and the other councils were important steps in parliamentary field. Still, the sultanate authority as the top of the government continued own existence in this period. However, the Sultan limited his sovereignty voluntarily in citizens' favour by the Rescript of Gülhane and Rescript of Islahat